gruczoł - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 1

Artykuły o: gruczoł

Encyklopedia zdrowia (9)

Endokrynologia jest nauką o wydzielaniu hormonalnym (inaczej wewnętrznym), gruczołach, hormonach wydzielanych przez te gruczoły oraz ich działaniem.
Gradówka stanowi przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego (gruczoł natłuszczający brzegi powieki).
Hormon jest substancją aktywną biologicznie będącą nośnikiem informacji przekazywanej pomiędzy komórkami organizmu.
Hormony tarczycy (tyroksyna i trójodotyronina) wywierają wpływ na podstawową przemianę materii w organizmie, pobudzają wzrost ciała, rozwój i dojrzewanie układu nerwowego i układu kostnego.
Przysadka mózgowa jest gruczołem dokrewnym zlokalizowanym w jamie czaszki w kostnym zagłębieniu zwanym siodłem tureckim. Zbudowana jest z części gruczołowej i nerwowej.
Przytarczyce są to niewielkie gruczoły wydzielania wewnętrznego występujące zazwyczaj w liczbie czterech i umieszczone na tylnej powierzchni gruczołu tarczowego przy górnym i dolnym biegunie jego płatów.
Serotonina jest hormonem, pochodną tryptofanu (aminokwasu egzogennego). Pełni w organizmie wiele różnorodnych funkcji w zależności od miejsca działania.
Szyszynka jest gruczołem dokrewnym położonym w jamie czaszki, stanowi część mózgowia.
Zespoły te są dziedzicznymi chorobami rodzinnymi, charakteryzującymi się przerostem, gruczolakami lub nowotworami złośliwymi umiejscowionymi w różnych gruczołach wydzielania wewnętrznego.