przysadka - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 2

Artykuły o: przysadka

Encyklopedia zdrowia (15)

Badanie to jest przydatne w diagnostyce chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem nadnerczy i przysadki mózgowej.
Gonadotropiny (hormony gonadotropowe) hormony wydzielane przez przedni płat przysadki mózgowej, mają budowę glikoproteinową, warunkują prawidłowy rozwój oraz czynności gruczołów płciowych.
Hormon wzrostu jest wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej, pobudzając wątrobę i inne narządy do produkcji czynników wzrostu.
Hormony tropowe są to hormony wytwarzane i wydzielane do krwi przez przedni płat przysadki mózgowej pod wpływem działania hormonów podwzgórza.
Kora nadnerczy stanowi blisko 90% masy nadnerczy. Zlokalizowana jest zewnętrznie w stosunku do rdzenia nadnerczy.
Krążenie wrotne – układ wrotny zbudowany jest z dwóch sieci naczyń włosowatych połączonych żyłą wrotną. W organizmie człowieka takie układy żylne występują w przysadce i wątrobie.
Melanotropina jest hormonem wytwarzanym przez pośrednią część przysadki mózgowej.
Niedobór wzrostu to wysokość ciała poniżej odpowiednich norm dla płci i wieku.
O niedoczynności kory nadnerczy mówimy, gdy stwierdzamy niedostateczne wytwarzanie jednego lub kilku jej hormonów.
Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przedni płat przysadki i uwalnianym do krwi. Pobudza ona gruczoł piersiowy do produkcji mleka w ciąży i wywołuje laktację.
Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przedni płat przysadki i uwalnianym do krwi. Pobudza gruczoł piersiowy do produkcji mleka w ciąży i wywołuje laktację.
Przysadka jest gruczołem dokrewnym, leżącym w dole przysadki w siodle tureckim.
Przysadka mózgowa jest gruczołem dokrewnym zlokalizowanym w jamie czaszki w kostnym zagłębieniu zwanym siodłem tureckim. Zbudowana jest z części gruczołowej i nerwowej.
Tyreotropina (TSH) jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej oddziaływującym stymulująco na gruczoł tarczowy.
Układ podwzgórzowo-przysadkowy – to wzajemne sprzężenie podwzgórza z przysadką.