tkanka - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 1

Artykuły o: tkanka

Encyklopedia zdrowia (6)

Biopsja - zabieg diagnostyczny polegający na inwazyjnym pobraniu materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionej chorobowo tkanki.
Chondrocyty - są podstawowymi komórkami tkanki chrzęstnej, produkują składniki macierzy oraz enzymy niszczące zarówno składniki macierzy jak i włókna.
Ochrzęstna – warstwa tkanki łącznej włóknistej zwartej, której wiązki włókien kolagenowych wielokrotnie krzyżują się ze sobą; otacza od zewnątrz chrząstkę.
Skóra właściwa (łac. cutis vera) – najgrubsza (1-3 mm) środkowa warstwa skóry, zbudowana z włókien tkanki łącznej, które swoją sprężystością i rozciągliwością zapewniają skórze odporność na ucisk i rozciąganie. Zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy i gruczoły, np. potowe . Jest to warstwa odżywcza i wspierająca.
Tkanka mięśniowa gładka - rodzaj tkanki mięśniowej, która składa się z wrzecionowatych komórek, zawierających jedno centralnie położone jądro komórkowe.
Tkanka podskórna (łac. hypodermis, tela subcutanea)- jest elastyczna i odporna na urazy, łączy skórę z kośćmi, mięśniami itp., znajdują się w niej skupienia komórek tłuszczowych, tworzące podściółkę tłuszczową.