biegunka - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 24

Artykuły o: biegunka

Encyklopedia zdrowia (16)

Biegunka podróżnych – zespół objawów w przebiegu ostrego epizodu zakażenia przewodu pokarmowego. Zwykle definiowana jako wydalenie trzech lub więcej nieuformowanych stolców w przeciągu 24 godzin, początek dolegliwości ma miejsce podczas podróży za granicę (zwykle do kraju o niższym standardzie sanitarno-higienicznym)
Chlor w organizmie występuje w formie anionu chlorkowego, występującego głównie w płynach zewnątrzkomórkowych i wraz z sodem odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Występuje także w żołądku w postaci kwasu solnego(HCl).
Cynk jest składnikiem enzymów i hormonów. Jest niezbędny do prawidłowego gojenia się ran oraz wytwarzania immunoglobulin i prostaglandyn.
Glistnica jest to często występująca na całym świecie choroba pasożytnicza. Czynnikiem wywołującym glistnicę jest glista ludzka.
Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka układu pokarmowego za pomocą przyrządu zwanego kolonoskopem, dzięki której lekarz może obejrzeć wnętrze jelita grubego.
O ostrej biegunce mówimy gdy dziecko oddaje 3 lub więcej stolców na dobę przy karmieniu sztucznym i 6 lub więcej przy karmieniu piersią.
Owsica to inwazyjna choroba pasożytnicza wywoływana przez inwazję owsika ludzkiego.
Według definicji WHO probiotyki to żywe organizmy, które podane w odpowiedniej dawce przynoszą korzystny efekt zdrowotny.
Z biegunką przewlekłą mamy do czynienia gdy dolegliwości trwają powyżej 14 dni.
Sód - do jego najważniejszych zadań należy utrzymywanie w organizmie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.
Substancje antyodżywcze - substancje obecne w pokarmach ograniczające wykorzystanie substancji odżywczych lub substancje wywierające negatywny wpływ na organizm.
Tasiemczyce są chorobami inwazyjnymi przewodu pokarmowego wywołanymi przez tasiemca.
Wapń jest składnikiem budulcowym kości i zębów. Aż 99% wapnia znajduje się w tkance kostnej.
Kwas pantotenowy (z greckiego panthos, czyli wszędzie) występuje powszechnie w produktach roślinnych i zwierzęcych. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, gotowanie unieczynnia tylko niewielką jej ilość zawartą w pożywieniu.
Włośnica jest ciężką, ogólnoustrojową inwazyjną chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez pasożyta.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego- jest rozlanym nieswoistym procesem zapalnym błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w części przypadków do powstania owrzodzeń.

Leki (147)

Zioła (15)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie