oskrzela - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 9

Artykuły o: oskrzela

Encyklopedia zdrowia (13)

Ciało obce dostaje się do dróg oddechowych w wyniku aspiracji.
Drogi oddechowe to narządy za pomocą których powietrze dostaje i wydostaje się z płuc. Ich funkcją jest ogrzanie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza z pyłów, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń.
Drzewo oskrzelowe (arbor bronchalis) – powstaje w wyniku rozgałęzienia oskrzeli wewnątrz płuca.
Grona płucne (łac. acinus pulmonalis) – są podstawową jednostką czynnościową i anatomiczną płuc powstałą z podziału zrazików płucnych.
Katecholaminy to inaczej aminy biogenne. Należą do nich: adrenalina, noradrenalina i dopamina.
Oskrzela – część dolnych dróg oddechowych; zbudowane są z pierścieni chrząstkowych połączonych tkanką łączną i błoną mięśniową gładką wysłanych błoną śluzową.
Ostre zapalenie oskrzeli jest chorobą, która obejmuje błonę śluzową oskrzeli.
Płuca (łac. pulmones) – narządy parzyste (płuco lewe i płuco prawe) należące do układu oddechowego. W płucach odbywa się proces wymiany gazowej (oddychanie).
Pojemność płuc wdechowa (IC) – stanowi powietrze wciągane do płuc w czasie najgłębszego wdechu po spokojnym wydechu.
Pulmonologia - dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób płuc i układu oddechowego.
Śluz dróg oddechowych – specyficzna wydzielina produkowana w ilości 100 ml dziennie, wydzielana zarówno przez komórki owalne błony śluzowej, jak i wielokomórkowe gruczoły podśluzówkowe położone w drogach oddechowych.
Tchawica – przewód łączący krtań z oskrzelami głównymi, wzmocniony podkowiastymi płytkami chrzęstnymi, wysłany nabłonkiem migawkowym.
jest chorobą dróg oddechowych najczęściej wywoływaną przez wirusy i/lub bakterie. Choroba ta może znacznie wpłynąć na osłabienie naszego organizmu. W zależności od przebiegu wyróżnia się zapalenie oskrzeli ostre i przewlekłe.

Leki (36)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie