rdzeń kręgowy - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 5

Artykuły o: rdzeń kręgowy

Encyklopedia zdrowia (11)

Budowa kręgu – w budowie kręgu można wyróżnić część przednią – trzon kręgu, i część tylną – łuk kręgu.
Cewa nerwowa – występuje w okresie prenatalnym i stanowi zawiązek układu nerwowego. Cewa nerwowe przekształca się potem w mózgowie i rdzeń kręgowy.
Część przywspółczulna – część autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialna za odpoczynek i trawienie. Działa przeciwstawnie do części współczulnej.
Kanał kręgowy, rdzeniowy (łac. canalis vertebralis) – kanał utworzony w wyniku połączenia otworów kręgowych poszczególnych kręgów. Jego funkcją jest otaczanie i ochranianie rdzenia kręgowego.
Kanał środkowy – środkowa część rdzenia przedłużonego i rdzenia kręgowego. Kanał środkowy rdzenia przedłużonego w górnej swojej części tworzy dno komory czwartej.
Nerwy rdzeniowe – zaliczane do obwodowego układu nerwowego. Zazwyczaj to 31 par nerwów, które pozostają w łączności z rdzeniem kręgowym, opuszczają one rdzeń kręgowy przez otwory międzykręgowe.
Neuromer – odcinek, segment rdzenia kręgowego. Z neuromeru wychodzi jedna para nerwów rdzeniowych.
Opona twarda – najbardziej zewnętrzna błona łącznotkankowa obejmująca mózgowie i rdzeń kręgowy.
Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, której istotą jest uszkodzenie motoneuronów rdzenia kręgowego.
Rdzeń kręgowy – dolna część ośrodkowego układu nerwowego (OUN), położona w kanale kręgowym. Stanowi kontynuację rdzenia przedłużonego, przewodzi bodźce pomiędzy mózgowiem a układem obwodowym.
Układ nerwowy ośrodkowy OUN – najważniejsza część układu nerwowego, zbudowany jest z istoty szarej i istoty białej, w którego skład wchodzi mózgowie i rdzeń kręgowy.

Leki (1)

Produkty w ofercie online (2) - Portal Dbam o Zdrowie