okulista - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 22

Artykuły o: okulista

Encyklopedia zdrowia (14)

Akomodacja oka – dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od obserwatora.
Droga wzrokowa – droga, przez którą biegną impulsy nerwowe z siatkówki oka do kory wzrokowej mózgu składająca się z trzech neuronów.
Jęczmień jest ropniem powstającym w przebiegu ostrego stanu zapalnego powieki.
Mięśnie otoczenia szpary powiek - należy tu mięsień okrężny oka, który z kolei dzieli się na: trzy części - powiekową, oczodołową, łzową.
Owrzodzeniem rogówki (wrzód rogówki) nazywamy stan zapalny rogówki z towarzyszącym ubytkiem jej nabłonka.
Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy polegającym na uszkodzeniu drobnych naczyń (mikroangiopatii) siatkówki oka.
Tarczą zastoinową nazywamy obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Twardówka - nieprzezierna, biała część błony zewnętrznej gałki ocznej otaczająca wnętrze oka.
Jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń w narządzie wzroku u małych dzieci.
Wytrzeszcz gałek ocznych polega na nadmiernym wysunięciu gałki ocznej ku przodowi na skutek zmniejszenia pojemności oczodołu lub zwiększenia zawartości oczodołu.
Zapaleniem twardówki nazywamy stan zapalny toczący się w zewnętrznej błonie oka otaczającej gałkę oczną od strony oczodołu i przechodzącej na przednią powierzchnię gałki ocznej.
Zespół suchego oka spowodowany jest niedostatecznym wydzielaniem łez i ich nieprawidłowym składem powodującym niedostateczne zwilżenie oka prowadzącym do wysychania rogówki i spojówki.

Zez

Zezem nazywamy asymetryczne ustawienie gałek ocznych spowodowane utratą zdolności oczu do skupiania się równocześnie na jednym obrazie lub utratą zdolności mięśni poruszających gałką oczną do wykonywania skoordynowanych ruchów.
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą dotyczącą centralnej części siatkówki oka prowadzącą do utraty widzenia centralnego.

Leki (24)

Produkty w ofercie online (11) - Portal Dbam o Zdrowie