enzymy trawienne - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 1

Artykuły o: enzymy trawienne

Encyklopedia zdrowia (13)

Cholecystokinina - pobudza wydzielanie głównie soku trzustkowego oraz w mniejszym stopniu soku żołądkowego, soku jelitowego i żółci.
Chymotrypsynogen - nieaktywny enzym proteolityczny produkowany przez trzustkę.
Gastryna - jest hormonem kontrolującym motorykę żołądka i jelit oraz wydzielanie soku żołądkowego i jelitowego.
Komórki główne żołądka - występują w gruczołach błony śluzowej żołądka, produkują nieaktywny enzym - pepsynogen, który jest aktywowany w świetle tychże gruczołów pod wpływem kwasu solnego do aktywnej pepsyny.
Komórki wewnątrzwydzielnicze żołądka; wchodzą w skład rozsianego układu wydzielania wewnętrznego APUD modulującego działanie innych komórek poprzez ich pobudzanie lub hamowanie.
enzymy należące do hydrolaz.
Pepsyna, jest aktywną formą pepsynogenu, enzymu wydzielanego przez komórki główne błony śluzowej żołądka.
Podpuszczka - jest to enzym trawienny produkowany przez komórki główne żołądka, ale tylko w okresie niemowlęcym.
Sok jelitowy - wytwarzany jest przez gruczoły jelitowe znajdujące się w błonie śluzowej jelita cienkiego w ilości od 3 do 6 litrów na dobę.
Sok trzustkowy - wydzielany jest przez część egzokrynną trzustki, wyprowadzony zostaje do dwunastnicy przez bańkę wątrobowo-trzustkową.
Sok żołądkowy wydzielany jest przez gruczoły bony śluzowej żołądka, w ilości 3 litrów na dobę, składa się z kwasu solnego, enzymów trawiennych, śluzu, soli mineralnych i wody, a jego pH wynosi ok. 1.0.
Ślina i gruczoły ślinowe - wydzielana wytwarzana przez gruczoły ślinowe: śliniankę podjęzykową, śliniankę podżuchwową, śliniankę przyuszną.
proces zachodzący w układzie pokarmowym umożliwiający wchłonięcie do organizmu związków chemicznych takich jak białka, tłuszcze lub węglowodany.

Leki (7)

Produkty w ofercie online (1) - Portal Dbam o Zdrowie