żebra - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 0

Artykuły o: żebra

Encyklopedia zdrowia (10)

Klatka piersiowa - część tułowia której szkielet stanowią: 12 kręgów piersiowych (odcinek piersiowy kręgosłupa), żebra i mostek. Dzięki swej budowie dokładnie chroni znajdujące się w tej części ciała narządy, np. serce, płuca.
Linia przymostkowa - pionowa linia biegnąca wzdłuż klatki piersiowej, w miejscach połączenia się części chrzęstnych i kostnych żeber (w połowie odległości między linią mostkowa a środkowo-obojczykową).
Mięsień piersiowy mniejszy - mięsień ten podczas skurczu unosi żebra. Jest jednym z mięśni wdechowych.
Mięsień piersiowy większy - jest przyczepiony do mostka, obojczyka i chrząstki żeber. Składa się z trzech części, które mogą działać antagonistycznie w stosunku do siebie.
Mięsień podobojczykowy - pociąga obojczyk ku dołowi i do przodu, hamuje ruchy w stawie mostkowo-obojczykowum.
Mięśnie kolcowo-żebrowe - są to mięśnie powierzchowne grzbietu, należy do nich mięsień: zębaty tylny górny i mięsień zębaty tylny dolny.
Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne - znajdują się między kątami żeber a mostkiem. Włókna mięśni międzyżebrowych wewnętrznych biegną przeciwnie do włókien mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i są pomocniczymi mięśniami wydechowymi.
Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne - przebiegają na całej klatce piersiowej pomiędzy sąsiednimi żebrami. Należą do mięśni wdechowych.
Rola żeber w oddychaniu: ruchy żeber, ich podnoszenie i opuszczanie, są związane z mechanizmem oddychania i zależą od mięśni oddechowych.
Żebra - kostno-chrzęstne części klatki piersiowej, łukowato wygięte listwy łączące się poprzez stawy i więzadła od tyłu z kręgosłupem a od przodu z mostkiem.