mostek - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 0

Artykuły o: mostek

Encyklopedia zdrowia (8)

Klatka piersiowa - część tułowia której szkielet stanowią: 12 kręgów piersiowych (odcinek piersiowy kręgosłupa), żebra i mostek. Dzięki swej budowie dokładnie chroni znajdujące się w tej części ciała narządy, np. serce, płuca.
Kresa biała - w tym miejscu łączą się mięśnie obu stron brzucha, stanowi ona połączenie rozścięgien mięśni brzucha lewej i prawej strony.
Linia mostkowa - parzysta linia biegnąca pionowo wzdłuż brzegu mostka.
Linia pośrodkowa przednia - linia biegnąca w płaszczyźnie pośrodkowej ciała, przechodzi przez środek czoła, środek wcięcia szyjnego rękojeści mostka i ciągnie się aż do środkowego punktu dolnego brzegu spojenia łonowego.
Linia przymostkowa - pionowa linia biegnąca wzdłuż klatki piersiowej, w miejscach połączenia się części chrzęstnych i kostnych żeber (w połowie odległości między linią mostkowa a środkowo-obojczykową).
Mięsień piersiowy większy - jest przyczepiony do mostka, obojczyka i chrząstki żeber. Składa się z trzech części, które mogą działać antagonistycznie w stosunku do siebie.
Mostek - kość nieparzysta, płaska. Stanowi przednie ograniczenie klatki piersiowej. Wyróżniamy w nim: rękojeść, trzon i wyrostek mieczykowaty.
Żebra - kostno-chrzęstne części klatki piersiowej, łukowato wygięte listwy łączące się poprzez stawy i więzadła od tyłu z kręgosłupem a od przodu z mostkiem.