macica - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 6

Artykuły o: macica

Encyklopedia zdrowia (10)

Cykl miesiączkowy jest to okres między kolejnymi dwiema miesiączkami. W trakcie trwania każdego cyklu, pod wpływem hormonów płciowych dochodzi w organizmie kobiety, do wystąpienia pewnych zmian w obrębie jajnika, błony śluzowej macicy i układzie hormonalnym.
Endometrium - błona śluzowa macicy, wrażliwa na hormony steroidowe, głównie na gestageny i estrogeny, które wpływają na zmianę jej budowy w trakcie cyklu miesięcznego.
Implantacja, zagnieżdżanie - zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej (zarodka) w błonie śluzowej macicy w początkowej fazie ciąży.
Macica (łac. uterus) - narząd rodny żeński, położony w miednicy małej. W niej rozwija się płód.
Nadżerka - tworzy się w pochwowej części szyjki macicy.
Narządy płciowe żeńskie - to jajniki, jajowody, macica oraz pochwa, stanowiące narządy płciowe wewnętrzne oraz zewnętrzne narządy płciowe zwane sromem niewieścim.
Oksytocyna - hormon peptydowy, powodujący skurcze mięśni macicy.
Rak trzonu macicy jest nowotworem błony śluzowej trzonu macicy, czyli endometrium.
Szyjka macicy (łac. cervix uteri) - dolna część macicy objęta górnym końcem pochwy. Szyjka macicy jest kanałem dla plemników, który prowadzi z pochwy do macicy.
Wody płodowe - płyny zawarte w błonach płodowych. Stanowiące optymalne środowisko dla płodu, utrzymują płód w odpowiednim otoczeniu i amortyzują jego uderzenia o ściany macicy.

Leki (9)

Produkty w ofercie online (5) - Portal Dbam o Zdrowie