lek - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 93

Artykuły o: lek

Encyklopedia zdrowia (8)

Farmakopea - kodeks apteczny - urzędowo zatwierdzony spis leków i surowców leczniczych dopuszczonych w danym kraju.
Błonnik zawarty w niektórych suplementach diety może wiązać w świetle jelita wiele substancji w tym leków, hamując ich wchłanianie do organizmu.
Spożycie soku z grejpfruta lub samego grejpfruta wraz z lekami może spowodować zaburzenia w metabolizmie niektórych leków, wzrost stężenia leku we krwi i w konsekwencji zatrucie lekiem.
Lek zawierający białka pochodzące z żywych komórek bądź uzyskane za pomocą zastosowania metod rekombinacji genetycznej DNA. Ich zadaniem jest modyfikowanie naturalnych mechanizmów w organizmie takich jak reakcje immunologiczne.
Lek generyczny, lek odtwórczy, generyk - zamiennik leku oryginalnego. Lek generyczny zawiera tę samą substancje czynną, co lek oryginalny.
Lek recepturowy (potocznie lek robiony) - lek sporządzany wyłącznie w aptece.
Według prawa farmaceutycznego produkt leczniczy jest to substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt. Również mogą to być substancje podawane człowiekowi lub zwierzęciu w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu.
Niektóre leki w połączeniu z alkoholem mogą wywoływać tzw. reakcję disulfiramopodobną (antikolopodobną), to znaczy taką, jaka występuje po wypiciu alkoholu przez pacjenta leczonego disulfiramem.