krtań - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 6

Artykuły o: krtań

Encyklopedia zdrowia (10)

Drogi oddechowe to narządy za pomocą których powietrze dostaje i wydostaje się z płuc. Ich funkcją jest ogrzanie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza z pyłów, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń.
Fonacja – proces powstawania głosu u człowieka w następstwie drgań więzadeł głosowych pod wpływem wydychanego powietrza, zachodzący w krtani i prowadzący do powstania tzw. dźwięku krtaniowego.
Gardło - przypomina kształt spłaszczonej cewy położona do przodu od szyjnego odcinka kregosłupa oraz do tyłu od jamy ustnej i krtani, jego długość wynosi średnio 12-13 cm.
Krtań - narząd głosu położony w obrębie szyi. Sięga od IV do VII kręgu szyjnego. Krtań zbudowana jest z chrząstek połączonych więzadłami, stawami i mięśniami, wysłanych od wewnątrz błoną śluzową.
Mięśnie krtani dzielimy na dwie podstawowe grupy. Mięśnie zewnętrzne poruszają całą krtanią, natomiast mięśnie właściwe krtani odpowiadają za wzajemnie położenie jej chrząstek.
Do mięśni środkowych szyi należą mięśnie podgnykowe (mm. infrahyoidei) i nadgnykowe (mm. suprahyoidei).
Nagłośnia - element krtani, nieparzysta chrząstka pokryta błoną śluzową.
Rak krtani (Carcinoma laryngis) jest najczęstszym rakiem okolicy głowy i szyi.
O zapaleniu krtani mówimy, gdy proces zapalny obejmuje błonę śluzową krtani. Wyróżnia się kilka typów ostrych zapaleń krtani.
To choroba związana z zapaleniem błony śluzowej gardła, której najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna.

Leki (9)

Produkty w ofercie online (5) - Portal Dbam o Zdrowie