stawy - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 11

Artykuły o: stawy

Encyklopedia zdrowia (13)

Bierny układ ruchu – układ nie wykonujący żadnego ruchu, będący jedynie rusztowaniem, zawieszeniem dla innych narządów, tkanek.
Pojęcie młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów odnosi się do przewlekłego zapalenia stawów rozpoczynającego się przed 16 rokiem oraz trwającego co najmniej 6 tygodni.
Młodzieńcze zeszytwniające zapalenie stawów kręgosłupa to jedna z chorób reumatycznych wieku dziecięcego, należących do spondyloartropatii.
Młodzieńczy toczeń rumieniowaty układowy jest zapalną układową chorobą tkanki łącznej, przebiegającą z okresami poprawy i zaostrzeń, w przebiegu której często dochodzi do zaburzeń neurologicznych.
Molibden jest ważnym pierwiastkiem biorącym udział w przemianach kwasu moczowego.
Połączenia kości dzielą się na: połączenia ścisłe (więzozrosty, chrząstkozrosty, kościozrosty), połączenia półścisłe oraz stawy.
Praca stawu łokciowego - jest stawem złożonym z trzech połączeń objętych wspólną torebką stawową pozwala na ruchy zginania i prostowania kończyny w tym stawie do 170 stopni.
Staw promieniowo-nadgarstkowy zapewnia ruchy dookoła dwóch zasadniczych osi: poprzecznej i strzałkowej. Dookoła osi poprzecznej zachodzą ruchy zgięcia i prostowania ręki. Natomiast wokół osi strzałkowej ruchy odwodzenia i przywodzenia łokciowego oraz promieniowego.
Staw – jest to ruchome połączenie pomiędzy kośćmi, które umożliwia ruch pomiędzy nimi.
Tkanka chrzęstna stanowi odrębny rodzaj tkanki łącznej uzupełniającej układ kostny.
Trzeszczki - zbudowane są z tkanki kostnej, a ich powierzchnie pokryte są tkanką chrzestną szklistą. Trzeszczki występują w tych stawach, w których ścięgna mięśniowe mogłyby być narażone na uszkodzenia z uwagi na nierówne powierzchnie stawowe kości.
Więzadła - są to pasma tkanki łącznej włóknistej zwartej, które wzmacniają połączenia stawowe, a także ograniczają przestrzenie lub otwory.
to grupa schorzeń w których główne objawy są związane z uszkodzeniem stawów.

Leki (129)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie