drogi oddechowe - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 7

Artykuły o: drogi oddechowe

Encyklopedia zdrowia (10)

Drogi oddechowe to narządy za pomocą których powietrze dostaje i wydostaje się z płuc. Ich funkcją jest ogrzanie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza z pyłów, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń.
Drzewo oskrzelowe (arbor bronchalis) – powstaje w wyniku rozgałęzienia oskrzeli wewnątrz płuca.
Dyfuzja gazów w płucach – w pęcherzykach płucnych zachodzi wymiana gazów pomiędzy powietrzem i krwią przepływającą przez sieć naczyń włosowatych otaczających pęcherzyki.
Mięśnie krtani dzielimy na dwie podstawowe grupy. Mięśnie zewnętrzne poruszają całą krtanią, natomiast mięśnie właściwe krtani odpowiadają za wzajemnie położenie jej chrząstek.
Nagłośnia - element krtani, nieparzysta chrząstka pokryta błoną śluzową.
Objętość oddechowa (TV) (ang. tidal volume) - objętość powietrza wdychana i wydychana w czasie swobodnego oddychania.
Odruch Heringa - Breuera – odruchowe przerwanie wdechu w reakcji na bodźce rozciągające mechanoreceptory w obrębie płuc i klatki piersiowej (receptorów płuc - SAR).
Oskrzela – część dolnych dróg oddechowych; zbudowane są z pierścieni chrząstkowych połączonych tkanką łączną i błoną mięśniową gładką wysłanych błoną śluzową.
Pojemność płuc wdechowa (IC) – stanowi powietrze wciągane do płuc w czasie najgłębszego wdechu po spokojnym wydechu.
Śluz dróg oddechowych – specyficzna wydzielina produkowana w ilości 100 ml dziennie, wydzielana zarówno przez komórki owalne błony śluzowej, jak i wielokomórkowe gruczoły podśluzówkowe położone w drogach oddechowych.

Leki (77)

Zioła (4)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie