jelito - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 23

Artykuły o: jelito

Encyklopedia zdrowia (26)

Cholecystokinina - pobudza wydzielanie głównie soku trzustkowego oraz w mniejszym stopniu soku żołądkowego, soku jelitowego i żółci.
Cholecystokinina jest hormonem produkowanym przez komórki błony śluzowej dwunastnicy oraz początkowego odcinka jelita cienkiego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do nieswoistych zapaleń jelit.
Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do nieswoistych zapaleń jelit.
Chymotrypsynogen - nieaktywny enzym proteolityczny produkowany przez trzustkę.
Dwunastnica (łac. duodenum) - pierwszy odcinek jelita cienkiego, który rozpoczyna się od odźwiernika.
Jelito cienkie - stanowi najdłuższą część przewodu pokarmowego, składa się z dwunastnicy oraz jelita krezkowego (jelito czcze i kręte) i ciągnie się od żołądka do jelita grubego. Motoryka jelita cienkiego charakteryzuje się okresowymi zmianami napięcia mięśni jelit, skurczami odcinkowymi i perystaltycznymi.
Jelito czcze - część jelita cienkiego leżąca pomiędzy dwunastnicą a jelitem krętym o długości od 2 do 8 m.
Jelito grube - stanowi końcową część przewodu pokarmowego łączącą jelito cienkie z odbytem.
Jelito kręte - ostatni odcinek jelita cienkiego, gdzie zachodzą końcowe etapy trawienia i wchłaniania treści pokarmowej. Długość jelita krętego wynosi ok. 3 m.
Jelito ślepe - zwane również kątnicą, stanowi pierwszy odcinek jelita grubego, jest ślepo zakończone i leży w prawym dole biodrowym.
Badanie służy wykrywaniu antygenu Giardia Lamblia w próbce kału metodą immunoenzymatyczną.
Komórki enterochromafinowe - należą do komórek rozsianego układu wewnątrzwydzielniczego serii APUD. Znajdują się głównie w neuronach układu autonomicznego żołądka i jelit.
Kosmki jelitowe (łac. villi intestinales) - są to wypustki błony śluzowej jelita, w liczbie sięgającej do 10 milionów. Dzięki tym wypustkom powierzchnia błony śluzowej wzrasta kilkunastokrotnie i dochodzi nawet do 200 m2.
Martwicze zapalenie jelit powstaje wskutek zmian niedokrwiennych jelit oraz rozwoju zmian zapalnych.
Do ostrego niedokrwienia jelit dochodzi w wyniku nagłego ograniczenia drożności tętnic krezkowych i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia jelitowe. Zagraża to żywotności całego jelita lub jego części.
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn tzw. ostrego brzucha.
Związki będące naturalnymi analogami glukagonu, wydzielane są przez komórki ściany jelita.
Przewlekłe niedokrwienie jelit należy podejrzewać u chorych, u których występuje ból brzucha i utrata masy ciała bez uchwytnych przyczyn, a zwłaszcza u chorych cierpiących na dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Sekretyna - jest hormonem silnie pobudzającym trzustkę do wydzielanie soku trzustkowego oraz wątrobę do wydzielania żółci.
Serotonina jest hormonem, pochodną tryptofanu (aminokwasu egzogennego). Pełni w organizmie wiele różnorodnych funkcji w zależności od miejsca działania.
Sok jelitowy - wytwarzany jest przez gruczoły jelitowe znajdujące się w błonie śluzowej jelita cienkiego w ilości od 3 do 6 litrów na dobę.
Najprościej mówiąc wgłobienie jest „wpukleniem jelita w siebie”, tzn.: wsunięcie się jednego odcinka jelita do drugiego.
Wyrostek robaczkowy - jest to krótki uchyłek jelita ślepego, występujący w formie szczątkowej o długości około 8 cm i grubości 1 cm.
to częsta przyczyna dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej.
to częsta przyczyna dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej.

Leki (71)

Len

Zioła (1)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie