narządy płciowe - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 10

Artykuły o: narządy płciowe

Encyklopedia zdrowia (19)

Andrologia - dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego.
Endometrium - błona śluzowa macicy, wrażliwa na hormony steroidowe, głównie na gestageny i estrogeny, które wpływają na zmianę jej budowy w trakcie cyklu miesięcznego.
Gruczoły Bartholina, gruczoły przedsionkowe większe - gruczoły znajdujące się wewnątrz warg sromowych większych, produkujące wydzielinę śluzową.
Gruczoły opuszkowo-cewkowe - parzysty narząd wielkości grochu, znajdujący się poniżej prostaty, wydzielają przezroczystą wydzielinę, stanowiącą naturalny lubrykant i ułatwia stosunek.
Macica (łac. uterus) - narząd rodny żeński, położony w miednicy małej. W niej rozwija się płód.
Najądrze - parzysty narząd płciowy męski, przylega do jąder wzdłuż ich górno-tylnego brzegu.
Narządy płciowe męskie - są to narządy odpowiedzialne za produkcję plemników w procesie zwanym spermatogenezą, biorą udział w regulacji hormonalnej organizmu oraz we współżyciu seksualnym.
Narządy płciowe żeńskie - to jajniki, jajowody, macica oraz pochwa, stanowiące narządy płciowe wewnętrzne oraz zewnętrzne narządy płciowe zwane sromem niewieścim.
Nasieniowód (łac. ductus deferens) – przewód wyprowadzający plemniki z najądrza.
Obojnactwo (hermafrodytyzm, interseksualizm) - wrodzone zaburzenia różnicowania narządów płciowych, mająca podłoże genetyczne bądź hormonalne. Obojnactwo może wpływać na poczucie obu płci.
Oligospermia – zbyt niska liczba (mniej niż 20 mln./ml) plemników w nasieniu.
Pęcherzyk nasienny – parzysty, poskręcany narząd męskiego układu rozrodczego, mający kształt podłużnego woreczka o długości do 5 cm. Wydzielina pęcherzyków nasiennych, zwana ejakulatem, odprowadzana jest przez przewód wytryskowy do nasieniowodów.
Pochwa - żeński narząd układu rozrodczego, mięśniowo-błoniasty, rozciągliwy i elastyczny przewód, stanowiący połączenie między szyjką macicą a przedsionkiem pochwy.
Połóg - okres trwający z reguły sześć tygodni po porodzie, podczas którego dochodzi do cofania się zmian, które wystąpiły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu.
Powrózek nasienny - struktura anatomiczna znajdująca się w kanale pachwinowym, pod którą rozumiemy wszystkie twory wchodzące i wychodzące z moszny.
Prącie, członek, penis – męski narząd kopulacyjny, służy do wprowadzania nasienia do narządów płciowych kobiety oraz do wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz.
Rak pochwy jest jednym z najrzadszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. W 90% rak pochwy jest nowotworem wywodzącym się z nabłonka wielowarstwowego płaskiego.
Wzgórek łonowy, wzgórek Wenery - wyniosłość utworzona z tkanki tłuszczowej, znajdująca się nad spojeniem łonowym. Jego dolny wierzchołek łączy się z wargami sromowymi większymi. Grubość wzgórka wynosi średnio 2-3 cm. W okresie dojrzewania pokrywa się owłosieniem.
Zapłodnienie – do zapłodnienia dochodzi w wyniku połączenia żywej komórki jajowej i żywego plemnika.

Leki (8)

Produkty w ofercie online (4) - Portal Dbam o Zdrowie