kamica nerkowa - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 6

Artykuły o: kamica nerkowa

Encyklopedia zdrowia (11)

Cewka moczowa męska – długi przewód wyprowadzający mocz, którego początkiem jest ujście wewnętrzne w dnie pęcherza moczowego, natomiast końcem jest ujście zewnętrzne na żołędzi prącia.
Filtracja (przesączanie kłębuszkowe) – zachodzi w ciałkach nerkowych dzięki przewadze ciśnienia hydrostatycznego panującego w naczyniach włosowatych kłębuszka, a sumie ciśnień przeciwstawiających się filtracji.
O kamicy układu moczowego mówimy gdy dochodzi do odkładania się złogów substancji w drogach moczowych.
Miedniczka nerkowa – łącznotkankowy woreczek znajdujący się we wnęce nerki i stanowiący początek moczowodu.
Mocznik – jest związkiem organicznym syntezowanym z azotu w wątrobie w tzw. cyklu mocznikowym, którego nadmiar jest usuwany w w postaci mocznika.
Nerki stanowią parzysty narząd, kształtem zbliżonym do ziarna fasoli, leżący na tylnej ścianie jamy brzusznej.
Niewydolność nerek – zespół chorobowy charakteryzujący pogorszeniem czynności nerek. Wyróżnia się przewlekłą oraz ostrą niewydolność nerek.
Ośrodek wydalania moczu – znajduje się w części krzyżowej rdzenia kręgowego, w przywspółczulnych neuronach segmentów S1-S3.
Przestrzeń załonowa – znajduje się tuż za spojeniem łonowym, między ścianą brzucha, tylną powierzchnią kości łonowych a przodem pęcherza moczowego.
Torebka kłębuszka – zwana także torebką Bowmana, złożona jest z dwóch blaszek otaczających naczynia krwionośne kłębuszka nerkowego.
Wnęka nerkowa – jest to głęboko wcinające się zagłębienie położone na brzegu przyśrodkowym nerki.

Leki (20)

Zioła (14)

Produkty w ofercie online (12) - Portal Dbam o Zdrowie