noga - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 7

Artykuły o: noga

Encyklopedia zdrowia (14)

Kończyna dolna - narząd ruchu, połączony z tułowiem za pomocą obręczy kończyny dolnej w stawie biodrowym. Wolne części kończyny dolnej dzielą się na 3 odcinki: udo, podudzie i stopę.
Kości stępu - kości należące do kośćca kończyny dolnej wolnej.
Piszczel, kość piszczelowa – główna kość podudzia. Razem ze strzałką tworzą kości goleni.
Mięsień czworogłowy uda - duży, gruby mięsień wypełniający grupę przednią mięśni uda. Jest to najsilniejszy prostownik stawu kolanowego, stabilizuje kolano w płaszczyźnie strzałkowej a także zgina kończynę dolną w stawie biodrowym.
Mięsień dwugłowy uda - składa się z dwóch części: głowy długiej i krótkiej. Główną czynnością tego mięśnia jest zginanie i obrót na zewnątrz stawu kolanowego.
Mięsień krawiecki - najdłuższy mięsień ciała ludzkiego. Ma kształt długiej, wąskiej taśmy przebiegającej wzdłuż (po przekątnej) przedniej części uda. Mięsień ten zgina staw biodrowy i kolanowy.
Mięsień piszczelowy przedni - przebiega wzdłuż kości piszczelowej. Prostuje, odwraca i przywodzi stopę.
Mięsień przywodziciel wielki - jest to najsilniejszy mięsień przywodzący udo.
Mięśnie goleni - rozpoczynają się na końcu dalszym kości udowej i na kościach goleni a kończą się na kościach stopy. Podział jest na trzy grupy: przednią, tylną i boczną.
Mięśnie obręczy kończyny dolnej - zaczynają się kręgach lędźwiowych, kości krzyżowej i kości miedniczej a koniec mają na kości udowej.
Mięśnie stopy - to mięśnie grzbietu i podeszwy stopy. Mięśnie grzbietu stopy odgrywają ważną rolę w prostowaniu palców stopy. Mięśnie podeszwy zginają, odwodzą oraz przywodzą palce stopy. Utrzymują prawidłowe wysklepienie stopy.
Mięśnie uda - początek mają na końcach kości goleni. Tworzą one trzy grupy: przednią, tylną i przyśrodkową. Praca tych mięśni powoduje ruch w stawie biodrowym i kolanowym.
Mikromelia – patologiczne skrócenie kończyn.
Kościec kończyny dolnej składa się z obręczy kończyny oraz części wolnej kończyny dolnej.

Leki (3)