gałka oczna - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 1

Artykuły o: gałka oczna

Encyklopedia zdrowia (18)

schorzenia narządu wzroku, które mogą być wywołane min. poprzez infekcje, urazy czy choroby nowotworowe.
Gałka oczna - element narządu wzroku mający kształt zbliżony do kuli o promieniu około 12 mm zajmujący najszerszą, przednią część oczodołu.
Krwotokiem do ciałka szklistego oka nazywamy wylew krwi do ciałka szklistego.
Nadwzroczność, dalekowzroczność – wada refrakcyjna wzroku, spowodowana zbyt małym rozmiarem długości gałki ocznej, która prowadzi do nieostrego widzenia przedmiotów położonych blisko.
Narząd wzroku – struktura ciała człowieka odpowiedzialna za przetwarzanie i przekazywanie informacji świetlnych do mózgowia.
Oczodół - jest to przestrzeń o kształcie czterościennego ostrosłupa, którego podstawę stanowi wejście do oczodołu, a w szczycie ostrosłupa znajduje się kanał wzrokowy.
Oczopląs – mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie elipsoidalnej lub poziomej.
Oczopląs fizjologiczny zapewnia stałe pobudzenie fotoreceptorów siatkówki oka, zapobiega adaptacji czopków i pręcików do działającego bodźca, a w konsekwencji pozwala na spostrzeganie dowolnych przedmiotów.
Oko miarowe (emmetropia) - jest to oko, którego układ optyczny skupia na siatkówce promienie świetlne biegnące równolegle.
Oko niemiarowe (ametropia) - oko, którego układ optyczny w sposób nieprawidłowy skupia promienie świetlne.
Powieki – fałdy skórne pokrywające i ochraniające przednią część gałki ocznej. Wyróżniamy dwie powieki: górną i dolną.
Rodopsyna (czerwień wzrokowa) - związek chemiczny znajdujący się w części wzrokowej siatkówki, a dokładniej w pręcikach.
Jest najczęściej spotykanym złośliwym nowotworem wewnątrzgałkowym u dzieci. Nowotwór wywodzi się z komórek siatkówki lub ich prekursorów.
Spojówka – błona śluzowa wyścielająca tylną powierzchnię powiek oraz przednią część gałki ocznej.
Tęczówka - przednia część błony naczyniowej (środkowej) gałki ocznej.
Twardówka - nieprzezierna, biała część błony zewnętrznej gałki ocznej otaczająca wnętrze oka.
Układ optyczny oka – elementy gałki ocznej, przez które przechodzą promienie świetlne ulegając załamaniu w taki sposób, że w oku fizjologicznym na siatkówce powstaje ostry obraz.
Zapaleniem twardówki nazywamy stan zapalny toczący się w zewnętrznej błonie oka otaczającej gałkę oczną od strony oczodołu i przechodzącej na przednią powierzchnię gałki ocznej.

Leki (16)

Produkty w ofercie online (11) - Portal Dbam o Zdrowie