tętnica - kompendium wiedzy o chorobach i objawach, leki i zioła, leczenie i porady zdrowotne

ilość artykułów: 3

Artykuły o: tętnica

Encyklopedia zdrowia (17)

Skurcz i rozkurcz przedsionków i komór powtarza się cyklicznie. W spoczynku około 72 na minutę. Jeden cykl trwa około 0,8 s.
Guzkowe zapalenie tętnic dotyczy naczyń średniej wielkości i nie obejmuje włośniczek ani małych naczynek.
Mały obieg krwi (płucny) – odpowiada za pozbycie się wyprodukowanego w tkankach i zgromadzonego we krwi CO2 (dwutlenku węgla) oraz jej ponowne natlenowanie.
Wada ta inaczej nazywana dwuujściową komorą to wada, w której aorta i tętnica płucna odchodzą w całości, bądź w zdecydowanej większości z jednej komory serca.
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic jest układowym zapaleniem dużych i średnich tętnic, którego przyczyna nie jest znana.
Pępowina – sznur długości około 60 centymetrów, łączący płód z łożyskiem.
Przełożenie wielkich pni tętniczych jest wrodzoną której istotę stanowi obecność nieprawidłowych połączeń pomiędzy sercem, a naczyniami tętniczymi.
O przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych mówimy wtedy, gdy wskutek upośledzonego przepływu krwi w ich tętnicach, dochodzi do niewystarczającej podaży tlenu do tkanek.
Retinopatia wcześniaków jest chorobą polegającą na nieprawidłowym rozwoju naczyń siatkówki oka.
O rozwarstwieniu aorty mówimy, gdy błona wewnętrzna ściany aorty oddzielona jest od błony środkowej, a między nimi znajduje się światło rzekome aorty, w które napływa krew pogłębiając rozwarstwienie.
O tętniaku aorty mówi się wówczas, gdy na jakimś jej fragmencie dochodzi do poszerzenia o 50% i więcej, w stosunku do prawidłowej dla tego odcinka szerokości.
stanowi zamknięty system naczyń krwionośnych w którym nieustannie krąży krew dzięki nieustannej pracy serca.
Wada ta polega na odejściu aorty z prawej komory serca, a pnia płucnego z lewej komory, czyli odwrotnie niż to wygląda prawidłowo.
Wrota wątroby - wnęka na powierzchni trzewnej (dolnej) wątroby przez którą wchodzą do niej dwa naczynia krwionośne: tętnica wątrobowa i żyła wrotna oraz nerwy, a wychodzą naczynia limfatyczne i przewody żółciowe, którymi płynie do pęcherzyka żółciowego, produkowana w wątrobie żółć.
O zatorowości płucnej mówimy wówczas, gdy dochodzi do pełnego lub częściowego zamknięcia tętnicy płucnej lub jej odgałęzień przez zator. Materiałem zatorowym może być zakrzep, powietrze, fragmenty tkanki tłuszczowej, płyn owodniowy lub komórki nowotworowe.
Zespół zatoki szyjnej jest to rodzaj omdlenia, które jest związane z uciskiem zatoki szyjnej, często przypadkowym.
Zwężenie tętnic szyjnych to groźna dolegliwość, która może doprowadzić do napadów przemijającego niedokrwienia mózgu lub udarów mózgu.