Eptynezumab, Eptinezumabum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o eptynezumabie

Rok wprowadzenia na rynek
2020
Substancje aktywne
eptynezumab
Działanie eptynezumabu
przeciwmigrenowe
Postacie eptynezumabu
koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Neurologia
Rys historyczny eptynezumabu

Eptinezumab został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w lutym 2020 roku. Rejestrację tego leku nadzorowała firma farmaceutyczna Lundbeck. Po przeprowadzeniu badań klinicznych i pozytywnej ocenie FDA, eptinezumab został oficjalnie dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych w celu leczenia migreny u dorosłych pacjentów. W roku 2022 lek został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków do wykorzystania na terenie Unii Europejskiej. 

Wzór sumaryczny eptynezumabu

C6352H9838N1694O1992S46

Spis treści

Wskazania do stosowania eptynezumabu

Eptynezumab jest stosowany w leczeniu migreny u dorosłych pacjentów. Migrena jest chorobą neurologiczną charakteryzującą się nawracającymi napadami silnego bólu głowy, którym często towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Terapia migreny z wykorzystaniem eptynezumabu obejmuje profilaktyczne stosowanie leku u pacjentów, którzy cierpią na napady migreny przez przynajmniej cztery dni w miesiącu. 

Dawkowanie eptynezumabu

Eptynezumab powinien być podawany raz na kwartał. Lek należy podawać w postaci infuzji, a za rozpoczęcie podania eptynezumabu powinien odpowiadać fachowych pracownik ochrony zdrowia. Dawka substancji czynnej wynosi od 100 do 300 mg. Podczas terapii należy ustalić skuteczność leczenia i w razie potrzeby podjąć decyzje o zwiększeniu ilości substancji czynnej podczas następnej infuzji. 

Terapię wykorzystującą eptynezumab powinien prowadzić lekarz posiadający doświadczenie w leczeniu migreny.

Lek należy rozcieńczyć przed podaniem, a przygotowanego roztworu nie należy podawać w postaci szybkiej iniekcji. Infuzja eptynezumabu powinna trwać przynajmniej 30 minut. 

Przeciwskazania do stosowania eptynezumabu

Stosowanie eptynezumabu jest przeciwwskazane w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na tę substancję czynną. 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania eptynezumabu

Pacjenci cierpiący na choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze lub chorobę niedokrwienną serca, zostali wyłączeni z udziału w badaniach klinicznych . Brak danych dotyczących bezpieczeństwa dla tej grupy pacjentów. Dostępne są jedynie ograniczone informacje dotyczące bezpieczeństwa u pacjentów z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak cukrzyca, choroby krążenia i hiperlipidemia. Ponadto, pacjenci z istniejącymi schorzeniami neurologicznymi lub chorobami psychicznymi, które nie były kontrolowane, zostali również wyłączeni z badań klinicznych. W przypadku leczenia pacjentów należących do jednej z wymienionych grup należy zachować szczególną ostrożność.

Podczas terapii eptynezumabem zgłaszano poważne reakcje uczuleniowe, włączając anafilaksję, które mogą wystąpić w ciągu krótkiego czasu po podaniu infuzji. Większość reakcji uczuleniowych wystąpiła w trakcie podania i nie były one poważne. W przypadku wystąpienia poważnej reakcji uczuleniowej należy niezwłocznie przerwać podawanie eptynezumabu i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jeśli reakcja uczuleniowa nie jest poważna, kontynuacja terapii eptynezumabem jest możliwa w przypadku gdy lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę. 

Wpływ eptynezumabu na prowadzenie pojazdów

Substancja czynna nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na prowadzenie pojazdów i zdolność obsługi maszyn. 

Wpływ eptynezumabu na ciążę

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa eptynezumabu w ciąży. Ponadto, badania potwierdziły przenikanie ludzkiej IgG przez barierę łożyskową. Ze względu na te informacje, zaleca się unikanie stosowania leku u kobiet ciężarnych, chyba że potencjalne korzyści przewyższają spodziewane ryzyko. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem lub kontynuacją terapii eptynezumabem.

Wpływ eptynezumabu na laktację

Nie istnieją dostępne dane dotyczące obecności eptynezumabu w pokarmie, wpływu leku na karmione piersią dziecko lub wpływu na laktację. Wiadomo, że ludzka IgG może przenikać do mleka matki w pierwszych kilku dniach po porodzie, ale później jej stężenie spada do pomijalnych wartości. Stosowanie eptynezumabu podczas karmienia piersią jest możliwe tylko wtedy, gdy stan kliniczny matki tego wymaga, a decyzja o rozpoczęciu terapii powinna być podjęta po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka przez lekarza prowadzącego.

Wpływ eptynezumabu na płodność

Brak informacji na temat wpływu substancji czynnej na płodności u ludzi. Badania na zwierzętach nie potwierdziły toksycznego wpływu na proces rozmnażania. 

Inne możliwe skutki uboczne

Podczas infuzji eptynezumabu istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych o różnej częstotliwości stosowania, do których zaliczamy zaburzenia występujące:

  • często, takie jak: stany zapalne nosa i gardła, reakcje związane z infuzją, zmęczenie i reakcje nadwrażliwości;
  • niezbyt częste reakcje anafilaktyczne.

Objawy przedawkowania eptynezumabu

Brak informacji dotyczących objawów występujących podczas przedawkowania substancji czynnej. 

Mechanizm działania eptynezumabu

Eptynezumab jest rekombinowanym humanizowanym przeciwciałem immunoglobuliny G1, które działa poprzez hamowanie aktywności peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), odgrywającego istotną rolę w patogenezie migreny. Dokładny mechanizm działania eptynezumabu polega na łączeniu jego cząsteczki z postaciami α i β ligandu ludzkiego peptydu związanego z genem kalcytoniny CGRP.
CGRP jest peptydem neuroprzekaźnikowym obecnym w układzie nerwowym, a jego nadmierna aktywacja uważana jest za czynnik prowokujący ból i stan zapalny związany z migreną. Poprzez zablokowanie działania CGRP, eptynezumab zmniejsza reaktywność naczyń krwionośnych, redukuje stan zapalny i hamuje przekazywanie sygnałów bólowych związanych z migreną. W rezultacie może zmniejszyć częstość występowania napadów migrenowych oraz ograniczyć nasilenie bólu i objawów z nimi związanych.

Wchłanianie eptynezumabu

Eptynezumab jest podawany dożylnie, więc absorpcji ulega cała dawka znajdująca się w infuzji. 

Metabolizm eptynezumabu

Eptynezumab jest przeciwciałem monoklonalnym zbudowanym z cząsteczek aminokwasów, do których zostaje rozłożony z wykorzystaniem działających w organizmie proteaz. 

Wydalanie eptynezumabu

Okres półtrwania eptynezumabu w fazie eliminacji wynosi 27 dni. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij