Menotropina, Menotropinum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o menotropinie

Rok wprowadzenia na rynek
2003
Substancje aktywne
menotropina
Działanie menotropiny
androgenne, estrogenne, pobudza dojrzewanie pęcherzyka Graafa, progestagenne, stymuluje owulację, stymuluje spermatogenezę
Postacie menotropiny
proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ endokrynny (dokrewny), układ płciowy męski, układ płciowy żeński
Specjalności medyczne
Endokrynologia, Ginekologia i położnictwo, Seksuologia
Rys historyczny menotropiny

Menotropina po raz pierwszy została pozyskana z moczu kobiet po menopauzie w 1949 roku. W 1961 roku Bruno Lunenfeld wprowadził substancję do zastosowania klinicznego. Na rynek farmaceutyczny została wprowadzona około 2003 roku.

Wzór sumaryczny menotropiny

C1014H1609N287O294S27

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające menotropinę

Wskazania do stosowania menotropiny

Menotropina to gonadotropina menopauzalna wytwarzana w wyniku ekstrakcji hormonów z moczu kobiet w okresie przekwitania. Jest stosowana w leczeniu niepłodności u kobiet z hipogonadyzmem hipogonadotropowym oraz u których nie było pozytywnej reakcji na terapię cytrynianem klomifenu, zastosowanym w celu leczenia braku owulacji. Menotropinę stosuje się również w kontrolowanej hiperstymulacji jajników, w celu wywołania rozwoju mnogich pęcherzyków w ramach technik rozrodu wspomaganego takich jak:

  • zapłodnienie pozaustrojowe i przeniesienie zarodka;
  • przeniesienie gamety do jajowodu i śródcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej.

Menotropina wskazana jest również do leczenia niepłodności u mężczyzn z hipo– lub normogonadotropową niewydolnością gonad, w celu stymulacji spermatogenezy (w skojarzeniu z ludzką gonadotropiną kosmówkową).

Dawkowanie menotropiny

Menotropinę stosuje się podskórnie i domięśniowo. Schematy dawkowania są identyczne.

Dawka stosowana w leczeniu zależna od jednostki chorobowej (brak owulacji, kontrolowana hiperstymulacja jajników w ramach technik wspomaganego rozrodu, niepłodność u mężczyzn).

Ustalenie jednolitego schematu dawkowania jest niemożliwe. Zależy od istniejących wskazań i odpowiedzi klinicznej pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania menotropiny

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na substancję oraz nowotwory przysadki mózgowej lub podwzgórza. Wśród przeciwwskazań u kobiet można wyróżnić również ciążę i laktację, nowotwory macicy, jajników i piersi, a także krwawienia o nieznanej etiologii z dróg rodnych i torbiele jajników (nie spowodowane zespołem policystycznych jajników). W przypadku mężczyzn przeciwskazaniem są rak gruczołu krokowego i nowotwory jąder.

Menotropiny nie należy stosować w sytuacjach, gdy uzyskanie pozytywnego wyniku leczenia jest mało prawdopodobne takich jak:

  • wady rozwojowe narządów płciowych uniemożliwiające rozwój ciąży;
  • pierwotna niewydolność jajników;
  • włókniakomięśniaki macicy niepozwalające na rozwój ciąży.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania menotropiny

Przed rozpoczęciem leczenia należy dokonać oceny niepłodności pary, w celu wykluczenia możliwych przeciwwskazań do zajścia w ciążę. Należy wykonać badania w celu sprawdzenia występowania takich jednostek chorobowych jak: hiperprolaktynemia, guzy przysadki i podwzgórza, niedobór hormonów kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy.

Reakcja na podanie menotropiny może być różna u poszczególnych pacjentek. Do osiągnięcia celu leczenia należy jednak stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Menotropina może wywołać zespół hiperstymulacji jajników lub ich powiększenie u kobiet, u których stymulowany jest rozwój pęcherzyków. Wnikliwa kontrola rozwoju i dojrzewania pęcherzyka pozwala ograniczyć do minimum wystąpienie tego typu przypadków.

U pacjentek poddawanych terapii menotropiną, istnieje ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej, ciąży pozamacicznej, wrodzonych wad rozwojowych płodu oraz utraty ciąży.

Interakcje menotropiny z innymi substancjami czynnymi

Można spodziewać się, że stosowanie menotropiny oraz cytrynianu klomifenu może nasilać reakcję jajników.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Klomifen (Clomifene (clomiphene)) SERM - selektywne modulatory receptora estrogenowego

Wpływ menotropiny na prowadzenie pojazdów

Istnieje małe prawdopodobieństwo, aby menotropina miała wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże nie przeprowadzono stosowanych badań.

Wpływ menotropiny na ciążę

Stosowanie menotropiny w ciąży jest przeciwwskazane. Brak danych klinicznych i badań na zwierzętach dotyczących oceny działania menotropiny w okresie ciąży.

Wpływ menotropiny na laktację

Nie zaleca się stosowania menotropiny w okresie laktacji.

Wpływ menotropiny na płodność

Menotropina wskazana jest do leczenia niepłodności.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie podskórne i domięśniowe: reakcje nadwrażliwości, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, zaburzenia zakrzepowo–zatorowe, ból brzucha, rozdęcie brzucha, nudności, wymioty, biegunka, trądzik, wysypka, świąd, pokrzywka, ból miednicy, torbiel jajnika, dolegliwości piersi, uczucie zmęczenia, gorączka, złe samopoczucie, zwiększenie masy ciała, reakcje w miejscu podania.

Objawy przedawkowania menotropiny

Skutki przedawkowania nie są znane, jednakże można spodziewać się wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników. Kliniczne objawy to ból brzucha, nudności, biegunka, powiększenie jajników i torbieli jajników. W rzadkich przypadkach dochodzi do wodobrzusza, wysięku opłucnowego i zwiększenia masy ciała.

Mechanizm działania menotropiny

Menotropina wykazuje aktywność folitropową i luteotropową. Folitropina (FSH) w organizmie kobiet wpływa na rozwój i dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego oraz wydzielanie estrogenów. Lutropina (LH) natomiast powoduje owulację, a także tworzenie ciałka żółtego w jajnikach. Kontroluje również wytwarzanie progesteronu i estrogenów. W organizmie mężczyzn FSH pobudza spermatogenezę w jądrach, natomiast LH stymuluje wydzielanie androgenów, poprzez pobudzenie komórek śródmiąższowych jąder (Leydiga).

Wchłanianie menotropiny

Po podaniu domięśniowym maksymalne stężenie substancji osiągane jest po 6–48 godzinach, a po podaniu podskórnym po 6–36 godzinach. 

Wydalanie menotropiny

Menotropina wydalana jest głównie z moczem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij