Doculax - Docusatum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dokuzan sodowy
Postać kapsułki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie ułatwia wypróżnienie
Zamów w doz.pl Ulgix Laxi, 50 mg, kapsułki miękkie, 30 szt.

Wskazania do stosowania

W przypadku zaparć, niektórych chorób odbytnicy i odbytu (żylaki odbytu, szczelina odbytu), w przygotowaniu do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych, u pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia niewskazany jest wysiłek przy oddawaniu stolca (przepuklina, niektóre choroby układu krążenia, stan po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej), także u kobiet po porodzie i u osób w podeszłym wieku.

Dawkowanie

Lek stosuje się doustnie.

Dorośli i dzieci po 12 roku życia: od 1 - 2 kapsułki co 2 dzień, maksymalnie do 3 - 4 kapsułek na dobę (od 50 mg do 200 mg); Dzieci od 6 do 12 lat: od 1 do 2 kapsułek na dobę (od 50 mg do 100 mg).

Każdą dawkę leku należy popijać pełną szklanką wody lub soku owocowego.

Działanie preparatu występuje po 1-3 dniach od przyjęcia pierwszej dawki.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Gdy cierpisz na niedrożność jelit, stany zapalne jelita grubego, ból brzucha o nieznanej przyczynie, nudności, wymioty, objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Gdy przyjmujesz jednocześnie oleje mineralne, doustne leki przeciwzakrzepowe, glikozydy naparstnicy, amfoterycynę B, kortykosteroidy lub leki moczopędne.

Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe.

Skutki uboczne

Rzadko: biegunka, nudności, bóle brzucha, wysypka, niski poziom potasu we krwi. Przedawkowanie: bóle brzucha, wymioty, nasilenie pragnienia, osłabienie, uczucie zmęczenia, zaburzenia elektrolitowe, zmniejszenie ilości albumin w osoczu rozmiękanie kości objawiająca się bólami kości.