Tonasen - Melatoninum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład melatonina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie normuje sen

Wskazania:

Jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych.

Dawkowanie:

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: 2 dni przed wylotem na wschód, 1/2 tabletki (2,5 mg) wieczorem pół godziny przed snem. Po przylocie podawać przez 4 dni: 1/2 tabletki pół godziny przed snem. W przypadku lotów na zachód po przylocie podawać przez 4 dni: 1/2 tabletki pół godziny przed snem. W zaburzeniach snu związku z pracą zmianową:  1 tabletka dziennie 1 godzinę przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: podawać 1/2 tabletki pół godziny przed snem. Skutki działania leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie dwóch tygodni stosowania leku.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: bóle głowy, senność, uczucie dezorientacji, może też dojść do obniżenia temperatury ciała. Po zastosowaniu preparatu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych lub innych urządzeń będących w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na lek, schorzenia wątroby, depresję, zaburzenia czynności układu immunologicznego, zaburzenia hormonalne, padaczkę. Gdy przyjmujesz inne leki. Dotychczas nie obserwowano interakcji. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Tonasenu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.