Tonasen - Melatoninum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład melatonina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie normuje sen

Wskazania:

Jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych.

Dawkowanie:

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: 2 dni przed wylotem na wschód, 1/2 tabletki (2,5 mg) wieczorem pół godziny przed snem. Po przylocie podawać przez 4 dni: 1/2 tabletki pół godziny przed snem. W przypadku lotów na zachód po przylocie podawać przez 4 dni: 1/2 tabletki pół godziny przed snem. W zaburzeniach snu związku z pracą zmianową:  1 tabletka dziennie 1 godzinę przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: podawać 1/2 tabletki pół godziny przed snem. Skutki działania leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie dwóch tygodni stosowania leku.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: bóle głowy, senność, uczucie dezorientacji, może też dojść do obniżenia temperatury ciała. Po zastosowaniu preparatu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych lub innych urządzeń będących w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na lek, schorzenia wątroby, depresję, zaburzenia czynności układu immunologicznego, zaburzenia hormonalne, padaczkę. Gdy przyjmujesz inne leki. Dotychczas nie obserwowano interakcji. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Tonasenu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.