Mucotussin - Dextromethorphani hydrobromidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład bromowodorek dekstrometorfanu
Postać syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwkaszlowe

Wskazania:

Suchy kaszel.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku 12 lat i powyżej:  15 ml syropu do 3 razy na dobę, co 6 do 8 godzin, w razie potrzeby. Nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki, która wynosi 45 ml syropu (3 dawki). Należy używać miarki dołączonej do opakowania. W przypadku samodzielnego leczenia nie należy przyjmować leku dłużej niż 3 do 5 dni. Syrop nie zawiera cukru (sacharozy), dlatego może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę. 

Możliwe skutki uboczne:

Często: zawroty głowy,wymioty, niestrawność, nudności, wyczerpanie. Bardzo rzadko: omamy, uzależnienie, senność.  Ponadto mogą wystąpić reakcje alergiczne. Objawami mogą być: świąd skóry lub wysypka, trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca, obrzęk twarzy lub gardła. Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej zwrócić się po pomoc lekarską.  Ten lek może wywoływać senność lub zawroty głowy. Jeśli takie objawy wystąpią, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na dekstrometorfan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, przewlekły kaszel lub ostre objawy związane z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie płuc, zaburzenia czynności wątroby, kaszel związany ze znacznym wytwarzaniem śluzu (flegmy), nietolerancję niektórych cukrów. Gdy stosujesz inne leki.  Syropu nie należy stosować jeśli stosujesz lub jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni stosowałeś/aś leki przeciwdepresyjne znane jako inhibitory monoaminooksydazy.  Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych  obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach, które planujesz przyjmować, a zwłaszcza o amiodaronie, chinidynie, fluoksetynie, haloperydolu, paroksetynie, propafenonie, tiorydazynie, cymetydynie i rytonawirze lub lekach mukolitycznych (leki rozrzedzające wydzielinę).  Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przed zastosowaniem tego leku w okresie ciąży, a także podczas karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.