Rozaprost Mono - Latanoprostum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Lek Rozaprost Mono jest stosowany w leczeniu stanów zwanych jaskrą otwartego kąta i nadciśnieniem ocznym u dorosłych. Oba te stany są związane ze zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej, co może ostatecznie wpływać niekorzystnie na wzrok. Rozaprost Mono stosuje się również w leczeniu zwiększonego ciśnienia w oku i jaskry u młodzieży, dzieci i niemowląt w wieku powyżej 1 roku.   

Dawkowanie:

Miejscowo, do worka spojówkowego. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zaleca się stosowanie leku wieczorem. Zawartość jednodawkowego pojemnika należy użyć natychmiast po jego otwarciu; wszelkie pozostałości leku należy wyrzucić.  Uwaga! Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym nałożeniem.  

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: stopniowa zmiana koloru oczu wskutek zwiększenia ilości brązowego barwnika w barwnej części oka, zwanej tęczówką; zaczerwienienie oka;  podrażnienie oka (uczucie pieczenia, chropowatości, świąd, kłucia lub uczucie obecności ciała obcego w oku); stopniowa zmiana wyglądu rzęs oraz włosków wokół leczonego oka występująca w szczególności u osób pochodzenia japońskiego (zmiany te obejmują m.in. zmianę koloru, wydłużenie, pogrubienie i zwiększenie liczby rzęs). Często: podrażnienie lub ubytki na powierzchni oka, zapalenie brzegów powiek, ból oka.  Niezbyt często: obrzęk powiek, suchość oka, zapalenie lub podrażnienie powierzchni oka (zapalenie rogówki), niewyraźne widzenie oraz zapalenie spojówek; wysypka.  Rzadko: zapalenie tęczówki, czyli barwnej części oka (zapalenie tęczówki/zapalenie błony naczyniowej oka); obrzęk siatkówki (obrzęk plamki), objawy obrzęku lub zarysowania/uszkodzenia powierzchni oka, obrzęk wokół oka (obrzęk okołooczodołowy), nieprawidłowy kierunek wzrastania rzęs lub dodatkowy rząd rzęs, wrażliwość na światło (światłowstręt); miejscowe reakcje skórne na powiekach, ciemnienie skóry powiek;  astma, zaostrzenie astmy, duszność.  Bardzo rzadko: zaostrzenie dławicy piersiowej u pacjentów z tą chorobą w wywiadzie, ból w klatce piersiowej, wygląd zapadniętych oczu (pogłębienie bruzdy powiekowej), torbiel tęczówki, bóle głowy, zawroty głowy, kołatania serca, bóle mięśniowe, bóle stawowe i rozwój zakażenia wirusowego oka wywoływanego przez wirusa opryszczki zwykłej (HSV). W bardzo rzadkich przypadkach u niektórych pacjentów z ciężkim uszkodzeniem przezroczystej warstwy z przodu oka (rogówki) pojawiały się mętne plamy na rogówce z powodu odkładania się na niej wapnia w trakcie leczenia. Działaniami niepożądanymi obserwowanymi częściej u dzieci niż u dorosłych były katar i gorączka.  Podczas stosowania leku Rozaprost Mono może wystąpić niewyraźne widzenie, które jest krótkotrwałym objawem. W takim wypadku nie należy prowadzić pojazdów ani posługiwać się jakimikolwiek narzędziami czy obsługiwać maszyn, dopóki nie powróci prawidłowa ostrość wzroku.   

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na latanoprost lub którykolwiek z pozostałych składników leku, objawy ze strony oczu (takie jak ból oka, podrażnienie lub stan zapalny, nieostre widzenie), zespół suchego oka, ciężka astmę lub źle kontrolowaną astmę, wirusowe zakażenie oka wywołane przez wirus opryszki lub jeśli oko było lub będzie operowane. Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Gdy stosujesz inne krople do oczu, należy je zastosować co najmniej 5 minut po podaniu leku Rozaprost Mono. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie stosować leku Rozaprost Mono w ciąży ani w okresie karmienia piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.