Choligrip Effect - Paracetamolum, Coffeinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
kofeina
Postać tabletki musujące
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania do stosowania

Leczenie objawów występujących w czasie przeziębienia lub grypy: bólu głowy, gardła, gorączki, złego samopoczucia (zmęczenia, osłabienia uwagi), bólów mięśniowych. Inne wskazania to bóle zębów, bóle kostne, migrena, bóle menstruacyjne.

Dawkowanie

Doustnie. 1-2 tabletki do 4 razy na dobę. Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do przełamywania tabletki. Przed podaniem tabletkę należy rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody. Nie stosować częściej niż co 4 godziny. Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (co odpowiada 4000 mg paracetamolu i 520 mg kofeiny). Nie stosować dawki większej niż zalecana.

Bez zalecenia lekarza leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli objawy choroby utrzymują się należy zasięgnąć porady lekarza.

Uwaga! Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Lek zawiera kofeinę. Podczas stosowania leku należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. zawartej w kawie, herbacie lub niektórych napojach). Nadmierne spożycie kofeiny może powodować trudności z zasypianiem, drżenie i nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej spowodowane kołataniem serca.

Lek zawiera aspartam będący źródłem fenyloalaniny, która może być szkodliwa dla osób z fenyloketonurią.

1 tabletka zawiera 427 mg sodu, należy to wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie

Lek zawiera sorbitol. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na paracetamol, kofeinę lub któykolwiek z pozostałych składników tego leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową, zaburzenia rytmu serca, nietolerancję niektórych cukrów, zaburzenia snu (bezsenność), niedobór niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej).

Gdy stosujesz inne leki. Nie należy stosować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom); cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi); leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny); leków nasennych, przeciwpadaczkowych, ryfampicyny (lek przeciwgruźliczy), inhibitorów MAO (stosowane m.in. w depresji), estrogenów i progesteronu (hormony płciowe); soli litu (stosowane m.in. w depresji, manii); disulfiramu (stosowany m.in. w leczeniu alkoholizmu); niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Gdy jesteś w  ciąży lub karmisz piersią przed  zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy; wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej;  problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; zaburzeń czynności wątroby (na co mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, tkliwość wątroby).

Powyższe reakcje występują rzadko lub bardzo rzadko.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.