Choligrip Effect - Paracetamolum, Coffeinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
kofeina
Postać tabletki musujące
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Leczenie objawów występujących w czasie przeziębienia lub grypy: bólu głowy, gardła, gorączki, złego samopoczucia (zmęczenia, osłabienia uwagi), bólów mięśniowych. Inne wskazania to bóle zębów, bóle kostne, migrena, bóle menstruacyjne.

Dawkowanie:

Doustnie. 1-2 tabletki do 4 razy na dobę. Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do przełamywania tabletki. Przed podaniem tabletkę należy rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody. Nie stosować częściej niż co 4 godziny. Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (co odpowiada 4000 mg paracetamolu i 520 mg kofeiny). Nie stosować dawki większej niż zalecana. Bez zalecenia lekarza leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli objawy choroby utrzymują się należy zasięgnąć porady lekarza. Uwaga! Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Lek zawiera kofeinę. Podczas stosowania leku należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. zawartej w kawie, herbacie lub niektórych napojach). Nadmierne spożycie kofeiny może powodować trudności z zasypianiem, drżenie i nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej spowodowane kołataniem serca. Lek zawiera aspartam będący źródłem fenyloalaniny, która może być szkodliwa dla osób z fenyloketonurią. 1 tabletka zawiera 427 mg sodu, należy to wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie Lek zawiera sorbitol. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Możliwe skutki uboczne:

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy; wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej;  problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; zaburzeń czynności wątroby (na co mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, tkliwość wątroby). Powyższe reakcje występują rzadko lub bardzo rzadko. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol, kofeinę lub któykolwiek z pozostałych składników tego leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową, zaburzenia rytmu serca, nietolerancję niektórych cukrów, zaburzenia snu (bezsenność), niedobór niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej). Gdy stosujesz inne leki. Nie należy stosować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom); cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi); leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny); leków nasennych, przeciwpadaczkowych, ryfampicyny (lek przeciwgruźliczy), inhibitorów MAO (stosowane m.in. w depresji), estrogenów i progesteronu (hormony płciowe); soli litu (stosowane m.in. w depresji, manii); disulfiramu (stosowany m.in. w leczeniu alkoholizmu); niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Gdy jesteś w  ciąży lub karmisz piersią przed  zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.