Nacecis - Acetylcysteinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład acetylocysteina
Postać tabletki musujące
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Medycyna rodzinna
Działanie ułatwia odkrztuszanie
rozrzedza zalegającą wydzielinę

Wskazania:

Lek Nacecis stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie w pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli 1 tabletka musująca na dobę. Lek należy przyjmować po posiłku. Tabletkę należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Przygotowanego roztworu doustnego leku Nacecis nie wolno mieszać z innymi lekami. Stosować nie później niż 4 godziny przed snem. Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Bez zalecenia lekarza produktu leczniczego Nacecis nie należy stosować dłużej niż 5 dni.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości, ból głowy, szumy uszne, zwiększona częstość pracy serca, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, biegunka, ból brzucha, nudności, zmiany skórne (pokrzywka, wysypka, swędzenie, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i/lub błon śluzowyh np. w obrębie twarzy, kończyn, stawów), gorączka, zmniejszone ciśnienie krwi. Rzadko: duszność, skurcz oskrzeli (głównie u osób z nadreaktywnością oskrzeli związaną z astmą oskrzelową). Bardzo rzadko: niedokrwistość, krwotok. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na acetylocysteinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaostrzenie astmy oskrzelowej, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, fenyloketonurię, nietolerancję niektórych cukrów. Gdy przyjmujesz nitroglicerynę i/lub inne azotany, półsyntetyczne penicyliny, tetracykliny, cefalosporyny i amnioglikozydy (acetylocysteina może osłabiać działanie tych leków, dlatego zaleca się zachowanie co najmniej 2 godzinnego odstępu podczas terapii skojarzonej tymi lekami), leki przeciwkaszlowe (leki te osłabiają odruch kaszlowy i mogą utrudniać odkruszanie rozrzedzonej przez acetylocysteinę wydzieliny), nitroglicerynę lub inne azotany (Nacecis może nasilić działanie nitrogliceryny i innych azotanów), węgiel aktywny (może osłabiać działanie leku Nacecis). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.