Brintellix - Vortioxetinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład wortioksetyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwdepresyjne
Zamów w doz.pl Brintellix, tabletki powlekane, 10 mg, 28 szt

Wskazania do stosowania

Substancja czynna leku Brintellix, wortioksetyna, jest lekiem przeciwdepresyjnym. Działa ona na różne receptory serotoniny w mózgu, blokując działanie niektórych z nich i stymulując inne. Dodatkowo wartioksetyna blokuje działanie transportera serotoniny  odpowiedzialnego za usuwanie serotoniny z miejsc jej aktywności w mózgu, zwiększając w ten sposób aktywność serotoniny. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem - substancją chemiczną przekazującą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi. Serotonina bierze udział w kontrolowaniu nastroju i może regulować działanie innych neuroprzekaźników mogących mieć związek z depresją i uczuciem lęku, podejrzewa się, że w wyniku działania wartioksetyny zmniejsza się nasilenie depresji.

Lek Brintellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.

Dawkowanie

Doustnie. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.  Częstotliwość oraz dawkę leku ustala lekarz.

Jak wiele innych leków, jednoczesne stosowanie tego leku i alkoholu nie jest zalecane.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na wortioksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, napady drgawkowe, manię, tendencję do krwawień lub siniaków, małe stężenie sodu we krwi, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.

Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli przyjmujesz którykolwiek z następujących leków:  fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina (leki stosowane w leczeniu depresji); moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji); selegilina, razagilina (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona), linezolid (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych), lit (lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń psychicznych) lub tryptofan, leki obniżające stężenie sodu; ryfampicynę (lek stosowany w leczeniu gruźlicy i innych zakażeń); karbamazepinę, fenytoinę (leki stosowane w leczeniu padaczki i innych chorób); warfarynę, dipirydamol, fenprokumon, kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (leki rozrzedzające krew).

Ponadto należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z następujących leków: sumatryptan i podobne leki zawierające substancję czynną o nazwie kończącej się na “tryptan”; tramadol (silny lek przeciwbólowy); meflochina (lek stosowany w profilaktyce i leczeniu malarii); bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji, a także u osób rzucających palenie); fluoksetyna; paroksetyna i inne leki stosowane w leczeniu depresji; ziele dziurawca; chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca); chlorpromazyna, chlorprotiksen, haloperydol (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych). Równoczesne stosowanie któregokolwiek z tych leków z lekiem Brintellix zwiększa ryzyko napadów padaczkowych.

Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Działania niepożądane po zastosowaniu leku są zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe (ustępują po dwóch pierwszych tygodniach leczenia). Najczęściej mogą występować nudności.

Często: biegunka, zaparcie, wymioty, zawroty głowy, swędzenie całego ciała, zmniejszony apetyt, dziwne sny.

Niezbyt często: zgrzytanie zębami, zaczerwienienie twarzy, nocne poty.

U pacjentów przyjmujących leki tego typu obserwowano wzrost ryzyka złamań kości.

Brintellix  nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się jednak ostrożność podczas wykonywania tych czynności po rozpoczęciu leczenia lekiem Brintellix lub po zmianie dawki.