Anastrozol medac - Anastrozolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład anastrozol
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe
Zamów w doz.pl Anastrozol medac, 1 mg, tabletki powlekane, 28 szt.

Wskazania:

Lek Anastrozol medac jest stosowany w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę połknąć w całości, popijając wodą. Zaleca się zażywanie tabletki zawsze o tej samej porze. Nie ma znaczenia czy tabletki Anastrozol medac przyjmowane są przed posiłkiem, w trakcie posiłku czy po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból głowy, uderzenia gorąca, nudności, wysypka, ból lub sztywność stawów, zapalenie stawów (artroza), osłabienie, odwapnienie kości (osteoporoza). Często: utrata apetytu, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, senność, zespół cieśni nadgarstka (mrowienie, ból, zimno, osłabienie w niektórych częściach ręki), biegunka, wymioty, zmiany wyników badań krwi kontrolujących pracę wątroby, ścieńczenie i przerzedzenie włosów (utrata włosów), reakcje alergiczne, ból kości, ból mięśni, suchość pochwy, krwawienie z pochwy (obserwowane głównie w pierwszych tygodniach leczenia – jeśli krwawienie nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem). Niezbyt często: zmiany wyników badań krwi (hiperkalcemia; ze zwiększeniem lub bez zwiększenia stężenia parathormonu), zmiany wyników badań krwi kontrolujących pracę wątroby, zapalenie wątroby, zapalenie wątroby, trzaskający palec (choroba w której palce lub kciuk zostają zablokowane w zgiętej pozycji). Rzadko: rzadka postać zapalenia skóry, mogąca objawiać się czerwonymi plamami lub pęcherzami, wysypka skórna spowodowana nadwrażliwością, zapalenie małych naczyń krwionośnych powodujące zaczerwienienie lub purpurowe zabarwienie skóry; bardzo rzadko mogą się pojawiać bóle stawów, żołądka i nerek, znane jako plamica Henocha-Schöleina. Lek Anastrozol medac zmniejsza stężenie estrogenu w organizmie, co może powodować zmniejszenie wysycenia mineralnego kości. W rezultacie, kości mogą stać się słabsze i bardziej podatne na złamania. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Niektóre osoby mogą jednak czasami odczuwać osłabienie lub senność. Jeśli wystąpi uczucie osłabienia lub senności, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na anastrozol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Anastrozol medac, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, osteoporozę lub inne schorzenie, które wpływa na stan kości, nietolerancję niektórych cukrów. Gdy przyjmujesz inne leki. Nie należy stosować leku Anastrozol medac, jeśli stosujesz już jeden z wymienionych leków: niektóre leki stosowane w leczeniu raka piersi (selektywne modulatory receptora estrogenowego np. leki zawierające tamoksyfen, ponieważ lek Anastrozol medac może przestać działać prawidłowo), leki zawierające estrogen, takie jak hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli stosujesz którykolwiek z następujących leków: leki z grupy analogów LHRH, takie jak: gonadorelina, buserelina, goserelina, leuprorelina, tryptorelina. Są to leki stosowane w leczeniu raka piersi, niektórych chorób kobiecych (ginekologicznych) i niepłodności. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, a także o lekach, które planujesz przyjmować. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.