×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Otrivin Menthol - Xylometazolini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Lek Otrivin Mentol stosuje się w nadmiernym przekrwieniu błony śluzowej nosa występującym w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 dawka aerozolu Otrivin Menthol do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 razy na dobę do każdego otworu nosowego.

Uwaga! Podobnie jak w przypadku innych leków obkurczających błonę śluzową nosa, leku Otrivin Menthol nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni. Jeśli objawy nadal utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż 10 dni lub w dawkach większych niż zalecane, może spowodować nasilenie objawów lub ich nawrót.

Leku Otrivin Menthol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na składniki preparatu, suche, zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa (przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupków), zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, choroby serca, nadciśnienie, guz rdzenia nadnerczy, nadczynność tarczycy, cukrzycę lub jesteś po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową i po operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Gdy przyjmujesz inne leki. Jednocześnie stosowanie leku Otrivin Menthol z lekami stosowanymi w depresji (inhibitory monoaminooksydazy lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) może powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować leku Otrivin Menthol w czasie ciąży. W okresie karmienia piersią lek Otrivin Menthol można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Często: suchość lub podrażnienie błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu w nosie, nudności, ból głowy, pieczenie w miejscu podania.

Bardzo rzadko: reakcja alergiczna (wysypka skórna, swędzenie), zaburzenia widzenia, niemiarowa lub przyspieszona czynność serca.

Otrivin Menthol stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.