Resorpate - Risedronatum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład ryzedronian sodu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie hamuje resorpcję kości
zwiększa wytrzymałość szkieletu

Wskazania

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej, leczenie osteoporozy u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. 

Preparat podaje się na 30 minut przed śniadaniem lub napojem ( jeśli nie była to zwykła woda), w pozycji siedzącej, popijając szklanką zwykłej wody. Pokarm, napoje (inne niż zwykła woda) wpływają na wchłanianie leku i nie należy przyjmować ich w tym samym czasie. W zależności od zaleconej przez lekarza dawki, lek przyjmowany jest codziennie lub raz w tygodniu.Tabletek nie należy ssać ani rozgryzać. Przez 30 minut po przyjęciu leku nie należy się kłaść. Osoby, które z różnych względów nie mogą przestrzegać tych zaleceń (np. pacjenci leżący) nie powinny otrzymywać leku. Należy dokładnie przestrzegać tej instrukcji. W przypadku niewystarczającej podaży wapnia i witaminy D3 w diecie, należy rozważyć przyjmowanie odpowiednich preparatów uzupełniających. Po odpowiednim okresie leczenia należy wykonać kontrolne badanie densytometryczne.

Możliwe skutki uboczne

Często: niestrawność, nudności, ból brzucha, skurcze lub dyskomfort w obrębie żołądka, zaparcia, uczucie pełności, wzdęcia i biegunka, ból w kościach, mięśniach lub stawach, ból głowy.

Niezbyt często: zapalenie lub owrzodzenie przełyku powodujące trudności lub ból podczas przełykania, zapalenie żołądka i dwunastnicy, zapalenie tęczówki oka (zaczerwienione, bolące oczy, mogą wystąpić zaburzenia widzenia).

Rzadko: zapalenie języka (zaczerwieniony, spuchnięty i może boleć), zwężenie przełyku; nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.

Po wprowadzeniu leku do obrotu obserwowano: wypadanie włosów, zaburzenia wątroby, niektóre przypadki były ciężkie.

 

Nie zaobserwowano wpływu leku  Resorpate na na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ryzedronian lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku (np. laktozę), obniżony poziom wapnia we krwi, schorzenia nerek, wystąpiły u Ciebie w przeszłości choroby przełyku upośledzające pasaż przełykowy (np. zwężenie).

Gdy przyjmujesz inne leki.  Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli przyjmujesz preparaty zawierające wapń, magnez, żelazo lub glin, musisz zachować co najmniej 2-godzinny odstęp między podaniem preparatu i tych leków (w przeciwnym wypadku zmniejszą one wchłanianie preparatu z przewodu pokarmowego).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w okresie ciąży ani karmienia piersią.