×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Resorpate - Risedronatum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład ryzedronian sodu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie hamuje resorpcję kości
zwiększa wytrzymałość szkieletu

Wskazania do stosowania

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej, leczenie osteoporozy u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. 

Preparat podaje się na 30 minut przed śniadaniem lub napojem ( jeśli nie była to zwykła woda), w pozycji siedzącej, popijając szklanką zwykłej wody. Pokarm, napoje (inne niż zwykła woda) wpływają na wchłanianie leku i nie należy przyjmować ich w tym samym czasie. W zależności od zaleconej przez lekarza dawki, lek przyjmowany jest codziennie lub raz w tygodniu.Tabletek nie należy ssać ani rozgryzać. Przez 30 minut po przyjęciu leku nie należy się kłaść. Osoby, które z różnych względów nie mogą przestrzegać tych zaleceń (np. pacjenci leżący) nie powinny otrzymywać leku. Należy dokładnie przestrzegać tej instrukcji. W przypadku niewystarczającej podaży wapnia i witaminy D3 w diecie, należy rozważyć przyjmowanie odpowiednich preparatów uzupełniających. Po odpowiednim okresie leczenia należy wykonać kontrolne badanie densytometryczne.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ryzedronian lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku (np. laktozę), obniżony poziom wapnia we krwi, schorzenia nerek, wystąpiły u Ciebie w przeszłości choroby przełyku upośledzające pasaż przełykowy (np. zwężenie).

Gdy przyjmujesz inne leki.  Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli przyjmujesz preparaty zawierające wapń, magnez, żelazo lub glin, musisz zachować co najmniej 2-godzinny odstęp między podaniem preparatu i tych leków (w przeciwnym wypadku zmniejszą one wchłanianie preparatu z przewodu pokarmowego).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w okresie ciąży ani karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: niestrawność, nudności, ból brzucha, skurcze lub dyskomfort w obrębie żołądka, zaparcia, uczucie pełności, wzdęcia i biegunka, ból w kościach, mięśniach lub stawach, ból głowy.

Niezbyt często: zapalenie lub owrzodzenie przełyku powodujące trudności lub ból podczas przełykania, zapalenie żołądka i dwunastnicy, zapalenie tęczówki oka (zaczerwienione, bolące oczy, mogą wystąpić zaburzenia widzenia).

Rzadko: zapalenie języka (zaczerwieniony, spuchnięty i może boleć), zwężenie przełyku; nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.

Po wprowadzeniu leku do obrotu obserwowano: wypadanie włosów, zaburzenia wątroby, niektóre przypadki były ciężkie.

 

Nie zaobserwowano wpływu leku  Resorpate na na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych.