Encyklopedia leków

Timprost - Latanoprostum, Timololum

Podstawowe informacje

Skład
timolol
latanoprost
Postać
krople do oczu
Kategoria
Narządy wzroku i słuchu
Specjalności
Okulistyka
Działanie
obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Lek Timprost jest używany w celu obniżenia ciśnienia w oku w przebiegu schorzeń takich, jak jaskra z otwartym kątem przesączania i nadciśnienie oczne.

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po zakropleniu zaleca się ucisnąć kącik leczonego oka znajdujący się blisko nosa przez 2 minuty w celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwiobiegu.

Uwaga! Lek Timprost zawiera środek konserwujący o nazwie chlorek benzalkonium, który może powodować podrażnienie oka lub zaburzenie powierzchni oka. Może zostać wchłonięty przez soczewki kontaktowe i wiadomo, że zmienia zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Z tego względu należy unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po upływie 15 minut.

Gdy masz uczulenie na latanoprost, tymolol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Timlatan, astmę, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli (ciężka choroba płuc, która może powodować świsty oddechowe, trudności w oddychaniu i/lub długotrwały kaszel), zaburzenia czynności serca, choroby serca, choroby układu krążenia, cukrzycę lub zbyt małe stężenie cukru we krwi, nadczynność tarczycy, ciężkie reakcje alergiczne wymagające leczenia szpitalnego,wirusowe zakażenie oka wywołane przez wirus opryszki.

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wsztystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty, a w szczególności o przyjmowaniu:  leków obniżających ciśnienie krwi, leków stosowanych w leczeniu chorób serca, leków przeciwcukrzycowych, chinidyny (stosowana w leczeniu chorób serca i niektórych postaci malarii), leków przeciwdepresyjnych, takich jak fluoksetyna i paroksetyna, prostaglandyn, analogów prostaglandyn lub pochodnych prostaglandyn (np. inne leki stosowane w leczeniu jaskry), innych leków stosowanych w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowgo.

Przed planowaną operacją należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku Timprost, ponieważ może on zmieniać działanie niektórych leków stosowanych podczas znieczulenia.

Uwaga! Jeżeli stosujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leku Timprost nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Najważniejszym działaniem niepożądanym jest możliwość wystąpienia stopniowej, trwałej zmiany koloru oka. Ponadto lek Timprost może spowodować poważne zmiany czynności serca. W przypadku zaobserwowania zmiany częstości akcji serca lub czynności serca należy porozmawiać z lekarzem.

Bardzo często: stopniowa zmiana koloru oka ze względu na zwiększającą się ilość brązowego barwnika w kolorowej części oka (określanej jako tęczówka). W przypadku oczu o mieszanych kolorach (niebiesko-brązowe, szaro-brązowe, żółto-brązowe lub zielono-brązowe) ta zmiana koloru będzie bardziej widoczna niż w przypadku oczu o jednolitym kolorze (niebieskie, szare, zielone lub brązowe). Zmiany koloru oka mogą się rozwijać w ciągu wielu lat. Zmiana koloru może być trwała i bardziej zauważalna w przypadku stosowania leku Timprost tylko do jednego oka.

Często: podrażnienie oka (uczucie pieczenia, piasku, swędzenia, kłucia lub obecności ciała obcego w oku), ból oka.

Niezbyt często: bóle głowy, zaczerwienie oka (zapalenie spojówek), zamglone widzenie, łazwienie oczu, stan zapalny powiek, podrażnienie lub zaburzenie powierzchni oka, wysypka skórna lub swedzenie (świąd).

W czasie stosowania leku Timprost może wystąpić krótkotrwałe zamglenie widzenia. W takim przypadku do czasu poprawy wzroku nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij