×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Timprost - Latanoprostum, Timololum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład timolol
latanoprost
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania

Lek Timprost jest używany w celu obniżenia ciśnienia w oku w przebiegu schorzeń takich, jak jaskra z otwartym kątem przesączania i nadciśnienie oczne.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po zakropleniu zaleca się ucisnąć kącik leczonego oka znajdujący się blisko nosa przez 2 minuty w celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwiobiegu.

Uwaga! Lek Timprost zawiera środek konserwujący o nazwie chlorek benzalkonium, który może powodować podrażnienie oka lub zaburzenie powierzchni oka. Może zostać wchłonięty przez soczewki kontaktowe i wiadomo, że zmienia zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Z tego względu należy unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po upływie 15 minut.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na latanoprost, tymolol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Timlatan, astmę, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli (ciężka choroba płuc, która może powodować świsty oddechowe, trudności w oddychaniu i/lub długotrwały kaszel), zaburzenia czynności serca, choroby serca, choroby układu krążenia, cukrzycę lub zbyt małe stężenie cukru we krwi, nadczynność tarczycy, ciężkie reakcje alergiczne wymagające leczenia szpitalnego,wirusowe zakażenie oka wywołane przez wirus opryszki.

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wsztystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty, a w szczególności o przyjmowaniu:  leków obniżających ciśnienie krwi, leków stosowanych w leczeniu chorób serca, leków przeciwcukrzycowych, chinidyny (stosowana w leczeniu chorób serca i niektórych postaci malarii), leków przeciwdepresyjnych, takich jak fluoksetyna i paroksetyna, prostaglandyn, analogów prostaglandyn lub pochodnych prostaglandyn (np. inne leki stosowane w leczeniu jaskry), innych leków stosowanych w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowgo.

Przed planowaną operacją należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku Timprost, ponieważ może on zmieniać działanie niektórych leków stosowanych podczas znieczulenia.

Uwaga! Jeżeli stosujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leku Timprost nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Najważniejszym działaniem niepożądanym jest możliwość wystąpienia stopniowej, trwałej zmiany koloru oka. Ponadto lek Timprost może spowodować poważne zmiany czynności serca. W przypadku zaobserwowania zmiany częstości akcji serca lub czynności serca należy porozmawiać z lekarzem.

Bardzo często: stopniowa zmiana koloru oka ze względu na zwiększającą się ilość brązowego barwnika w kolorowej części oka (określanej jako tęczówka). W przypadku oczu o mieszanych kolorach (niebiesko-brązowe, szaro-brązowe, żółto-brązowe lub zielono-brązowe) ta zmiana koloru będzie bardziej widoczna niż w przypadku oczu o jednolitym kolorze (niebieskie, szare, zielone lub brązowe). Zmiany koloru oka mogą się rozwijać w ciągu wielu lat. Zmiana koloru może być trwała i bardziej zauważalna w przypadku stosowania leku Timprost tylko do jednego oka.

Często: podrażnienie oka (uczucie pieczenia, piasku, swędzenia, kłucia lub obecności ciała obcego w oku), ból oka.

Niezbyt często: bóle głowy, zaczerwienie oka (zapalenie spojówek), zamglone widzenie, łazwienie oczu, stan zapalny powiek, podrażnienie lub zaburzenie powierzchni oka, wysypka skórna lub swedzenie (świąd).

W czasie stosowania leku Timprost może wystąpić krótkotrwałe zamglenie widzenia. W takim przypadku do czasu poprawy wzroku nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.