Permente - Rivastigminum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rywastygmina
Postać system transdermalny
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie poprawia zdolności poznawcze

Wskazania:

Leczenie zaburzeń pamięci u dorosłych pacjentów z chorobą Alzheimera.

Dawkowanie:

Zewnętrznie, według zaleceń lekarza. Nie należy ciąć plastrów na części. Jedzenie i picie nie wpyłwają na działanie leku Permente, ponieważ rywastygmina przenika do krwiobiegu przez skórę. Przed nalepieniem plastra należy upewnić się, że skóra w wybranym do naklejenia miejscu jest: czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudrów, kremów nawilżających lub balsamów, wolna od skaleczeń, wysyki i/lub podrażnień. Zamieniając plaster należy pamiętać, by za każdym razem nalepiać nowy plaster w innym miejscu (na przykład jednego dnia po prawej stronie ciała, a drugiego - po lewej, jednego w górnej części ciała, a drugiej w dolnej). Nie należy nalepiać nowego plastra w to samo miejsce na skórze wcześniej niż przed upływem 14 dni. Jeśli plaster sam się odklei, należy nalepić nowy na resztę dnia, a następnie zamienić go na następnie o zwykłej porze kolejnego dnia. Aby leczenie przyniosło korzystne efekty należy nalepiać nowy plaster codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: zaburzenia rytmu serca (np.: spowolnienie rytmu serca), halucynacje (widzenie rzeczy nieistniejących), wrzody żołądka. Bardzo rzadko: sztywność rąk lub nóg, drżenie dłoni. Działanie niepożądane zgłaszane po wprowadzeniu leku do obrotu: reakcje alergiczne w miejscy nalepienia plastra, takie jak pęcherze lub stan zapalny skóry, pogorszenie objawów choroby Parkinsona, zapalenie trzustki, szybkie lub nierówne bicie serca, zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, drgawki, upadki, odwodnienie (utrata zbyt dużej ilości płynów), zaburzenia wątroby, agresja, uczucie niepokoju.  Lek Permente może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na rywastygminę lub na ktróykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia rytmu serca, chorobę wrzodową żołądka, trudności w oddawaniu moczu, napady padaczkowe, astmę oskrzelową lub ciężką chorobę układu oddechowego, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby,  drżenie mięśniowe,  reakcje żołądkowo-jelitowe takie jak uczucie mdłości, wymioty i zaburzenia czynności wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki o podobnym działaniu. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli w trakcie leczenia zajdzie potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego o przyjmowaniu leku należy poinformować lekarza przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego, ponieważ lek Permente może nasilać działanie niektórych leków zwiotczających mięśnie, stosowanych do znieczulenia ogólnego. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.