Ruconest - Conestat alfa - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład konestat alfa
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria
Specjalności Alergologia
Działanie łagodzenie objawów obrzęku naczynioruchowego

Wskazania:

Lek Ruconest jest przeznaczony do stosowania u dorosłych pacjentów z rzadką wrodzoną chorobą krwi o nazwie dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE). U tych pacjentów występuje niedobór białka, inhibitora C1 we krwi. Może to prowadzić do powtarzających się napadów obrzęku, bólu brzucha, trudności w oddychaniu oraz do innych objawów.

Dawkowanie:

Dożylnie, ściśle według zaleceń lekarza. Uwaga! Lek Ruconest można zastosować jedynie wtedy, gdy wynik testu na obecność alergii na króliki (IgE) jest ujemny. Test należy powtarzać każdego roku lub po 10-krotnym podaniu leku Ruconest, w zależności od tego, co nastąpi jako pierwsze.

Możliwe skutki uboczne:

Często: bóle głowy. Niezbyt często: uczucie mrowienia, kłucia lub drętwienia skóry lub kończyn (zaburzenia czucia), zawroty głowy, podrażnienie gardła, ból brzucha, biegunka, nudności, pokrzywka, obrzęk skóry. W razie nasilenia objawów i (lub) wystąpienia wysypki, mrowienia, trudności w oddychaniu, obrzęku twarzy lub języka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może to oznaczać,że rozwinęła się alergia na lek Ruconest. Jeśli po podaniu leku Ruconest wystąpią nudności lub bóle głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na konestat alfa lub którykolwiek z pozostałych składników produktu leczniczego. Gdy masz uczulenie na króliki. Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Nie należy jednocześnie podawać leku Ruconest w przypadku stosowania leczenia przeciwzakrzepowego. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku Ruconest  w okresie ciąży i karmienia piersią.