Ruconest - Conestat alfa - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład konestat alfa
Postać proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria
Specjalności Alergologia
Działanie łagodzenie objawów obrzęku naczynioruchowego

Wskazania:

Lek Ruconest jest przeznaczony do stosowania u dorosłych pacjentów z rzadką wrodzoną chorobą krwi o nazwie dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE). U tych pacjentów występuje niedobór białka, inhibitora C1 we krwi. Może to prowadzić do powtarzających się napadów obrzęku, bólu brzucha, trudności w oddychaniu oraz do innych objawów.

Dawkowanie:

Dożylnie, ściśle według zaleceń lekarza. Uwaga! Lek Ruconest można zastosować jedynie wtedy, gdy wynik testu na obecność alergii na króliki (IgE) jest ujemny. Test należy powtarzać każdego roku lub po 10-krotnym podaniu leku Ruconest, w zależności od tego, co nastąpi jako pierwsze.

Możliwe skutki uboczne:

Często: bóle głowy. Niezbyt często: uczucie mrowienia, kłucia lub drętwienia skóry lub kończyn (zaburzenia czucia), zawroty głowy, podrażnienie gardła, ból brzucha, biegunka, nudności, pokrzywka, obrzęk skóry. W razie nasilenia objawów i (lub) wystąpienia wysypki, mrowienia, trudności w oddychaniu, obrzęku twarzy lub języka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może to oznaczać,że rozwinęła się alergia na lek Ruconest. Jeśli po podaniu leku Ruconest wystąpią nudności lub bóle głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na konestat alfa lub którykolwiek z pozostałych składników produktu leczniczego. Gdy masz uczulenie na króliki. Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Nie należy jednocześnie podawać leku Ruconest w przypadku stosowania leczenia przeciwzakrzepowego. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku Ruconest  w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.