×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lositala - Loperamidi hydrochloridum, Simeticonum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład symetykon
chlorowodorek loperamidu
Postać tabletki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie przeciwbiegunkowe
przeciwwzdęciowe

Wskazania do stosowania

Tabletki leku są stosowane w krótkotrwałym leczeniu ostrej biegunki z takimi objawami, jak kurcze brzucha, wzdęcia i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Tabletki zawierają loperamidu chlorowodorek, który pomaga zmniejszyć biegunkę poprzez zwolnienie nadmiernej aktywności jelita. Lek ułatwia także wchłanianie większej ilości wody i soli mineralnych przez organizm. Lek zawiera także symetykon, który rozbija i rozprasza nagromadzone gazy, które powodują kurcze brzucha i wzdęcia.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza.

  • Podanie doustne.
  • Połykać w całości, popijając płynem.
  • Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie, w celu łatwiejszego połknięcia.

Stosowanie u dorosłych w wieku powyżej 18 lat: początkowo należy zażyć dwie tabletki, a następnie 1 tabletkę po każdym luźnym stolcu (wypróżnieniu). Nie należy stosować więcej, niż 4 tabletki na dobę. Jeśli nie ma poprawy po dwóch dniach, należy przerwać stosowanie tabletek i skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat: początkowo należy zażyć jedną tabletkę, a następnie 1 tabletkę po każdym luźnym stolcu (wypróżnieniu). Nie należy stosować więcej, niż 4 tabletki na dobę. Jeśli nie ma poprawy po dwóch dniach, należy przerwać stosowanie tabletek i skontaktować się z lekarzem.

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na loperamidu chlorowodorek, symetykon lub którykolwiek z pozostałych składników leku, wysoką gorączkę (powyżej 38ºC) lub występuje krew w kale; ostry rzut choroby zapalnej jelit, takiej, jak wrzodziejące zapalenie jelit; ciężką biegunkę po przyjmowaniu antybiotyków; zaparcie lub wzdęcia brzucha. Jeśli masz AIDS lub chorobę wątroby.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz stosować. W szczególności należy powiedzieć lekarzowi jeśli stosujesz którykolwiek z następujących leków: chinidynę (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca), itrakonazol lub ketokonazol (leki przeciwgrzybicze), gemfibrozyl (lek stosowany w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu), rytonawir (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV i AIDS), desmopresynę (lek stosowany w leczeniu moczówki prostej i moczenia nocnego).

Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Możliwe działania niepożądane: często: nudności lub zmiany odczuwania niektórych smaków; niezbyt często: senność, zaparcie, wysypka; inne: wymioty, niestrawność, zatwardzenie, wiatry, zawroty głowy, utrata lub zmniejszenie świadomości.

Lek Lositala może powodować zawroty głowy, zmęczenie lub senność. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn jeśli wystąpią takie objawy.