Lositala - Loperamidi hydrochloridum, Simeticonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek loperamidu
symetykon
Postać tabletki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie przeciwbiegunkowe
przeciwwzdęciowe

Wskazania:

Tabletki leku są stosowane w krótkotrwałym leczeniu ostrej biegunki z takimi objawami, jak kurcze brzucha, wzdęcia i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Tabletki zawierają loperamidu chlorowodorek, który pomaga zmniejszyć biegunkę poprzez zwolnienie nadmiernej aktywności jelita. Lek ułatwia także wchłanianie większej ilości wody i soli mineralnych przez organizm. Lek zawiera także symetykon, który rozbija i rozprasza nagromadzone gazy, które powodują kurcze brzucha i wzdęcia.

Dawkowanie:

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. Podanie doustne. Połykać w całości, popijając płynem. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie, w celu łatwiejszego połknięcia. Stosowanie u dorosłych w wieku powyżej 18 lat: początkowo należy zażyć dwie tabletki, a następnie 1 tabletkę po każdym luźnym stolcu (wypróżnieniu). Nie należy stosować więcej, niż 4 tabletki na dobę. Jeśli nie ma poprawy po dwóch dniach, należy przerwać stosowanie tabletek i skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat: początkowo należy zażyć jedną tabletkę, a następnie 1 tabletkę po każdym luźnym stolcu (wypróżnieniu). Nie należy stosować więcej, niż 4 tabletki na dobę. Jeśli nie ma poprawy po dwóch dniach, należy przerwać stosowanie tabletek i skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Możliwe skutki uboczne:

Możliwe działania niepożądane: często: nudności lub zmiany odczuwania niektórych smaków; niezbyt często: senność, zaparcie, wysypka; inne: wymioty, niestrawność, zatwardzenie, wiatry, zawroty głowy, utrata lub zmniejszenie świadomości. Lek Lositala może powodować zawroty głowy, zmęczenie lub senność. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn jeśli wystąpią takie objawy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na loperamidu chlorowodorek, symetykon lub którykolwiek z pozostałych składników leku, wysoką gorączkę (powyżej 38ºC) lub występuje krew w kale; ostry rzut choroby zapalnej jelit, takiej, jak wrzodziejące zapalenie jelit; ciężką biegunkę po przyjmowaniu antybiotyków; zaparcie lub wzdęcia brzucha. Jeśli masz AIDS lub chorobę wątroby. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz stosować. W szczególności należy powiedzieć lekarzowi jeśli stosujesz którykolwiek z następujących leków: chinidynę (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca), itrakonazol lub ketokonazol (leki przeciwgrzybicze), gemfibrozyl (lek stosowany w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu), rytonawir (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV i AIDS), desmopresynę (lek stosowany w leczeniu moczówki prostej i moczenia nocnego). Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.