×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Senalax Ekstra - Calcii sennosides - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład sennozydy wapniowe
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeczyszczające

Wskazania do stosowania

Doraźne leczenie zaparć.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 tabletka na noc. Działanie przeczyszczające występuje po upływie 8 do 12 godzin od przyjęcia leku. Zazwyczaj lek stosuje się od 2 do 3 razy na tydzień przez 1 do 2 tygodni.

Stosowanie leku dłużej niż przez 1-2 tygodnie wymaga nadzoru lekarza.

Lek nie powinien być stosowany częściej niż raz na dobę. Nie przekraczać zalecanej dawki.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, niedrożność lub zwężania jelit, zastój jelit, choroby zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, ból brzucha o nieznanej przyczynie, stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.

Gdy stosujesz inne leki. Lek może powodować ograniczenie wchłaniania innych leków stosowanych doustnie (w tym doustnych leków antykoncepcyjnych).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie jest zalecane.

Skutki uboczne

Reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, wysypka). Ból o charakterze kurczowym w obrębie jamy brzusznej, a także pojawić się płynny stolec.

Przewlekłe stosowanie leku, może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, jak również skutkować białkomoczem i krwiomoczem. Ponadto, w wyniku przewlekłego stosowania może wystąpić przebarwienie śluzówki jelita, które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku. Może też pojawić się zmiana zabarwienia moczu (na kolor żółty lub czerwono-brązowy).

Lek Senalax Extra nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.