Dropzol Tim - Dorzolamidum, Timololum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład dorzolamid
tymolol
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe
Zamów w doz.pl Dropzol Tim, (20 mg / ml +5 mg / ml), krople do oczu, 5 ml

Wskazania:

Lek jest stosowany  w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrz oka w leczeniu jaskry, w przypadku gdy monoterapia kroplami do oczu zawierającymi lek betaadrenolityczny jest niewystarczająca.

Dawkowanie:

Miejscowo, do worka spojówkowego. Lek należy stosować ściśle według zaleceń lekarza. Po zastosowaniu leku Dropzol Tim należy uciskać wewnętrzny kącik oka przy nosie przez 2 minuty. Takie działanie utrudni przedostanie się substancji czynnej do organizmu. Uwaga! Jeżeli nosisz miękkie soczewki kontaktowe, ważne jest, aby przed zastosowaniem leku Dropzol Tim je zdjąć i nie zakładać ich przed upływem 15 minut po podaniu kropli do oczu, ponieważ środek konserwujący benzalkoniowy chlorek może odbarwić soczewki kontaktowe. W przypadku stosowania leku Dropzol Tim z innymi miejscowymi lekami do oczu, należy odczekać co najmniej 10 minut pomiędzy podaniem leku Dropzol Tim i innego leku.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: pieczenie i kłucie oczu, zaburzenia smaku. Często: zaczerwienie w okolicach oka (oczu), łzawienie lub swędzenie oka (oczu) i podrażnienie powierzchni oka (oczu), obrzęk i /lub podrażnienie w okolicach oka (oczu), uczucie obecności ciała obcego w gałce ocznej (ubytek nabłonka rogówki), zmniejszenie wrażliwości rogówki (nieodczuwanie ciała obcego w oku i nieodczuwanie bólu), ból oczu, suchość oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, zapalenie zatok (uczucie napięcia i pełności w nosie), nudności i zmęczenie. Niezbyt często: zawroty głowy, depresja, zapalenie tęczówki, niewyraźne widzenie, zwolnienie akcji serca, omdlenia, niestrawność, kamica nerkowa (często charakteryzuje się nagłym wystąpieniem rozdzierającego,paraliżującego bólu dolnego odcinka pleców i/lub boku, pachwinie lub brzuchu). Lek Dropzol Tim może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane, takie jak pogorszenia ostrości widzenia. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, używać jakichkolwiek narzędzi ani maszyn do czasu ustąpienia objawów.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie dorzolamid, timolol, beta-adrenolityki lub którykolwiek ze składników tego leku, obecnie lub w przeszłości problemy układu oddechowego, takie jak astma ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (ciężka choroba płuc powodująca świszczący oddech, problemy w oddychaniu i/lub długo utrzymujący się kaszel), zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, zaburzenia rytmu serca, choroby serca, schorzenia związane ze zmniejszeniem przepływu krwi (przewlekłe niedokrwienie kończyn jak zespół lub choroba Raynauda), cukrzycę, nadczynność tarczycy. Gdy przyjmujesz leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w chorobach serca, leki stosowane w leczeniu cukrzycy, acetazolamid, leki stosowane w leczeniu depresji lub innych chorób psychicznych (fluoksetyna, paroksetyna, inhibitory MAO), parasympatykomimetyki przepisywane w celu ułatwienia oddawania moczu lub w celu przywrócenia prawidłowej perystaltyki jelit, narkotyczne leki przeciwbólowe, duże dawki aspiryny. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Dropzol Tim przed zabiegiem, ponieważ tymolol może zmienić działanie niektórych leków podczas znieczulenia. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować leku  Dropzol Tim w czasie ciąży chyba że lekarz uzna to za niezbędne. Nie stosować leku Dropzol Tim podczas karmienia piersią. Dorzolamid i timolol mogą przenikać do mleka kobiecego.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.