Re-Algin - Metamizolum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład metamizol sodowy
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Ból różnego pochodzenia o dużym nasileniu lub gorączka, gdy inne leki są przeciwwskazane lub nieskuteczne. RE-ALGIN jest wskazany do stosowania u dorosłych

Dawkowanie:

Doustnie. 250 mg-500 mg 2 do 3 razy na dobę. Maksymalna dawka jednorazowa leku nie powinna przekroczyć 1 g (2 tabletki), maksymalna dawka dobowa - 3 g (6 tabletek). Nie należy stosować leku dłużej niż przez 3 do 5 dni. Uwaga! W  czasie przyjmowania leku Re-Algin nie wolno spożywać alkoholu. Alkohol może zwiększać działania niepożądane leku.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: polekowa wysypka skórna. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, leukopenia (zmniejszenie całkowitej liczby krwinek białych). Bardzo rzadko: pęcherzyki na skórze i wewnątrz jamy ustnej lub złuszczanie się skóry, mogące wskazywać na ciężką reakcję skórną nazywaną zespołem Stevensa-Johnsona; zagrażający życiu zespół Lyella; napad duszności, agranulocytoza, niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna, zaburzenia czynności nerek, białkomocz (białko w moczu), skąpomocz (zmniejszenie ilości wydalanego moczu), wielomocz (zwiększone wydalanie moczu), śródmiąższowe zapalenie nerek. Częstość nieznana: nudności, wymioty, bóle brzucha, po dużych dawkach leku krwawe wymioty, krew w stolcu (smoliste stolce).   Lek Re-Algin stosowany zgodnie z zaleceniami nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na na metamizol sodowy lub inne pochodne pirazolonu, lub którykolwiek z pozostałych składników leku, astmę wywołaną lub zaostrzoną przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje nadwrażliwości na jakikolwiek niesteroidowy lek przeciwzapalny lub lek przeciwbólowy, wrodzony niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby krwi, niedociśnienie, odwodnienie lub niewydolność serca, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Gdy przyjmujesz inne leki. Przed zastosowaniem leku Re-Algin należy zwrócić się do lekarza, zwłaszcza w przypadku stosowania następujących leków: leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny (np. warfaryna, acenokumarol), doustnych leków przeciwcukrzycowych, fenytoiny (lek przeciwpadaczkowy), leków przeciwbakteryjnych (sulfonamidów), cyklosporyny (leku podawanego po transplantacji i w leczeniu chorób nowotworowych), chlorpromazyny (leku stosowanego w leczeniu chorób psychicznych) lub innych leków pochodnych fenotiazyny. Nie należy stosować leku Re-Algin jednocześnie z: lekami nasennymi, przeciwdepresyjnymi, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi (niesteroidowe leki przeciwzapalne), allopurynolem (lek stosowany w dnie moczanowej). Stosowanie leku Re-Algin jest przeciwwskazane z lekami z grupy pochodnych pirazolonu(aminofenazon, fenylobutazon, oksyfenbutazon). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku Re-Algin w okresie ciąży, a także w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.