Sumatriptan Pfizer - Sumatriptanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład bursztynian sumatryptanu
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Neurologia
Działanie przeciwmigrenowe

Wskazania:

Doraźne leczenie napadów migreny z aurą lub bez aury.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu objawów migreny. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Uwaga! Nie stosować w profilaktyce napadów migrenowych.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia (w tym parestezje i niedoczulica), przemijające zwiększenie ciśnienia tętniczego (występujące w krótkim czasie po podaniu leku), zaczerwienie skóry twarzy, duszności, nudności i wymioty (lecz nie wiadomo, czy mają one związek z podawaniem leku czy z podstawowym schorzeniem), uczucie ciężkości, bóle mięśni, ból, uczucie gorąca lub zimna, ucisku lub napięcia w różnych częściach ciała, w klatce piersiowej i gardle, osłabienie i zmęczenie. Niezbyt często: senność (przemijająca o nasileniu łagodnym do umiarkowanego). Bardzo rzadko: niewielkie zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Ponadto mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości (od zmian skórnych do przypadków wstrząsu anafilaktycznego), napady drgawkowe, drżenie, dystonia, oczopląs, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, skurcz naczyń wieńcowych, zawał serca, niedociśnienie, zespół Raynauda, niedokrwienne zapalenie okrężnicy, biegunka, sztywność karku, bóle stawów, lęk, nadmierne pocenie się. U osób z migreną może występować senność z powodu napadów migreny lub leczenia sumatryptanem. Może to wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki leku, choroby serca, przebyty udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, cukrzycę. Gdy przyjmujesz ergotaminę, moklobemid, selegilinę, leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), preparaty zawierające ziele dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Uwaga! Leku nie należy stosować przez 2 tygodnie od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. W okresie 12 godzin od przyjęcia sumatryptanu nie należy karmić piersią (sumatryptan przenika do mleka matki).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.