Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Pabialgin Neo - Paracetamolum, Coffeinum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
kofeina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (również migrenowe), kostno-stawowe, mięśniowe, nerwobóle i bóle po zabiegach chirurgicznych stomatologicznych, stany gorączkowe.

Dawkowanie:

>Doustnie. Doraźnie: 1 do 2 tabletek, 3 do 4 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g). W bólach przewlekłych: 1 tabletka co 4 – 6 godzin. Lek należy zażywać po jedzeniu, obficie popijając, najlepiej przegotowaną i przestudzoną wodą. Leku Pabialgin Neo nie należy stosować dłużej niż 10 dni w leczeniu bólu i dłużej niż 3 dni w leczeniu gorączki, bez konsultacji z lekarzem. Tabletki należy przyjmować w odstępach nie krótszych niż 4 godziny. Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Możliwe skutki uboczne:

>Działania niepożądane ze względu na zawartość paracetamolu: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej - reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, rumień); zaburzenia żołądka i jelit - ból i pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; zaburzenia krwi - pojedyncze przypadki zmian w obrazie krwi: trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (brak granulocytów). Może też wystąpić methemoglobinemia (obecność methemoglobiny we krwi). Po przedawkowaniu: zaburzenia wątroby i nerek, zapalenie trzustki. Działania niepożądane ze względu na zawartość kofeiny: niemiarowość rytmu, bóle głowy, zaburzenia snu, drżenia mięśniowe. Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych oznaczeń laboratoryjnych (np. oznaczanie glukozy we krwi). Lek stosowany w zalecanej dawce nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Jeżeli jednak u pacjenta wystąpiłyby takie objawy niepożądane, jak zaburzenia rytmu serca, wzmożony niepokój, drżenia mięśniowe powinien on zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol, kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, ciężką niewydolność wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zespół lękowy, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które  planujesz stosować. Paracetamol zażywany regularnie codziennie może nasilać działanie doustnych środków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryny), powodując ryzyko wystąpienia krwawień. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy (leki przeciwdepresyjne) może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Leki pobudzające enzymy mikrosomalne wątroby (ziele dziurawca, ryfampicyna, niektóre leki przeciwpadaczkowe – fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, primidon i nasenne - barbiturany), także spożywanie alkoholu zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Metoklopramid i domperidon przyspieszają, a cholestyramina opóźnia szybkość wchłanianiaparacetamolu z przewodu pokarmowego. Przyjmowanie paracetamolu i zydowudyny może powodować zwiększenie toksyczności obu leków. Podczas jednoczesnego podania paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Paracetamol powoduje wydłużenie biologicznego okresu półtrwania chloramfenikolu prowadząc w ten sposób do zwiększenia jego toksyczności. Doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna spowalniają metabolizm kofeiny, natomiast barbiturany i palenie tytoniu przyspieszają. Kofeina jest antagonistą leków nasennych i przeciwpadaczkowych, osłabia działanie terapeutyczne soli litu. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Pabialgin Neo może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.