Tetmodis - Tetrabenazinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład tetrabenazyna
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie zmniejsza nasilenie pląsawicy
Zamów w doz.pl Tetmodis, 25 mg, tabletki, 112 szt.

Wskazania:

Produkt Tetmodis jest wskazany do stosowania w hiperkinetycznych zaburzeniach motorycznych w chorobie Huntingtona.

Dawkowanie:

Doustnie. Leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu zaburzeń hiperkinetycznych.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: depresja, senność (po większych dawkach), objawy podobne do objawów choroby Parkinsona (po większych dawkach). Często: lęk, bezsenność, dezorientacja, niedociśnienie, utrudnione przełykanie, nudności, wymioty, biegunka, zaparcie. Niezbyt często: zaburzenia świadomości, ciężki zespół pozapiramidowy, w tym sztywność mięśni, zaburzenia autonomiczne, hipertermia. Rzadko: złośliwy zespół neuroleptyczny, uszkodzenie mięśni szkieletowych. Ponadto może wystąpić: dezorientacja, nerwowość, ataksja, akatyzja, dystonia, zawroty głowy, amnezja, bradykardia, ból w nadbrzuszu, suchość w ustach. Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocnizą, zespół hipokinezy i sztywności ruchowej (parkinsonizm), depresję, guza chromochłonnego, guzy zależne od prolaktyny (np.: przysadki mózgowej lub rak piersi), zaburzenia czynności wątroby. Gdy stosujesz inne leki. Lek Tetmodis nie powinien być stosowany jednocześnie z rezerpiną i inhibitorami MAO. Nie zaleca się równoczesnego stsowania z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, opioidami, beta-adrenolitykami, lekami przeciwnadciśnieniu, lekami nasennymi i neuroleptykami. Inhibitory CYP2D6 (np. fluoksetyna, paroksetyna, terbinafina, moklobemid oraz chinidyna) mogą powodować wzrost stężenia w osoczu aktywnych metabolitów dihydrotetrabenazyny, dlatego należy łączyć je z ostrożnością (może okazać się konieczne zmniejszenie dawki tetrabenazyny). Tetrabenazynę można stosować z ostrożnością w połączeniu  z lekami, o których wiadomo, że wydłużają odstęp  QTc, w tym z lekami przeciwpsychotycznymi (np. chlorpromazyna, tiorydazyna), lekami przeciwarytmicznymi klasy IA i III (np. chinidyna, prokainamid, amiodaron, sotalol) oraz z antybiotykami (np. moksyfloksacyną). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Lek Tetmodis nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że nie jest dostępne inne leczenie. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.