×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tobrosopt-DEX - Tobramycinum, Dexamethasonum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

W profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych oraz w profilaktyce zakażeń oka po operacji usunięcia zaćmy

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Uwaga! Lek Tobrosopt-DEX zawiera środek konserwujący o nazwie chlorek benzalkonium, który może powodować podrażnienie oka lub zaburzenie powierzchni oka. Może zostać wchłonięty przez soczewki kontaktowe i wiadomo, że zmienia zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Z tego względu należy unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po upływie 15 minut. Nie powinno się stosować soczewek kontaktowych, gdy występuje zakażenie oka

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na tobramycynę, deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, choroby rogówki i spojówek, wywołane przez wirusy (np.Herpes simplex i inne wirusy), grzybicę oczu, gruźlicę oczu, nieleczone ropne (bakteryjne) zakażenie oczu, jaskrę.

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio stosowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli oprócz leku Tobrosopt-DEX stosujesz inne leki w postaci kropli do oczu, należy odczekać co najmniej 10 minut przed zakropleniem kolejnego leku. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Tobrosopt-DEX można stosować w okresie ciąży jedynie pod kontrolą lekarza i tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.

Skutki uboczne

Często: nieznaczne pieczenie, kłucie oczu (powyższe objawy ustępują po około 5-15 sekundach).
Niezbyt często: świąd oka (oczu); podwyższenie ciśnienia w oku (oczach) objawiające się bólem oka (oczu) i głowy, zamglonym widzeniem; przekrwienie oka (oczu);  punkcikowe zapalenie rogówki objawiające się bólem oka, obrzękiem powiek; rumień (zaczerwienienie) powiek; nasilone łzawienie; obrzęk i świąd powiek.
 
Z uwagi na możliwe łzawienie po zakropleniu, leku nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.