Tobrosopt-DEX - Tobramycinum, Dexamethasonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład tobramycyna
deksametazon
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie przeciwbakteryjne
przeciwzapalne
przeciwobrzękowe
przeciwalergiczne

Wskazania:

W profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych oraz w profilaktyce zakażeń oka po operacji usunięcia zaćmy

Dawkowanie:

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Uwaga! Lek Tobrosopt-DEX zawiera środek konserwujący o nazwie chlorek benzalkonium, który może powodować podrażnienie oka lub zaburzenie powierzchni oka. Może zostać wchłonięty przez soczewki kontaktowe i wiadomo, że zmienia zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Z tego względu należy unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po upływie 15 minut. Nie powinno się stosować soczewek kontaktowych, gdy występuje zakażenie oka

Możliwe skutki uboczne:

Często: nieznaczne pieczenie, kłucie oczu (powyższe objawy ustępują po około 5-15 sekundach). Niezbyt często: świąd oka (oczu); podwyższenie ciśnienia w oku (oczach) objawiające się bólem oka (oczu) i głowy, zamglonym widzeniem; przekrwienie oka (oczu);  punkcikowe zapalenie rogówki objawiające się bólem oka, obrzękiem powiek; rumień (zaczerwienienie) powiek; nasilone łzawienie; obrzęk i świąd powiek.   Z uwagi na możliwe łzawienie po zakropleniu, leku nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na tobramycynę, deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, choroby rogówki i spojówek, wywołane przez wirusy (np.Herpes simplex i inne wirusy), grzybicę oczu, gruźlicę oczu, nieleczone ropne (bakteryjne) zakażenie oczu, jaskrę. Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio stosowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli oprócz leku Tobrosopt-DEX stosujesz inne leki w postaci kropli do oczu, należy odczekać co najmniej 10 minut przed zakropleniem kolejnego leku. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Tobrosopt-DEX można stosować w okresie ciąży jedynie pod kontrolą lekarza i tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.