Eurefin - Fenspiridi hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek fenspirydu
Postać syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Pediatria
Otolaryngologia
Medycyna rodzinna
Działanie rozszerza oskrzela
przeciwzapalne

Wskazania:

Leczenie objawowe (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc.

Dawkowanie:

Doustnie. Lek zaleca się stosować bezpośrednio przed posiłkiem. Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4mg/kg masy ciała na dobę, czyli: - dzieci o masie ciała poniżej 10 kg: od 10 ml do 20 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych,  - dzieci o masie ciała powyżej 10 kg: od 30 ml do 60 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych. Dorośli: od 45 ml do 90 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu. Rzadko przyspieszenie czynności serca ustępujące po zmniejszeniu dawki. Bardzo rzadko reakcje nadwrażliwości. Lek może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na fenspiryd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego, nietolerancję niektórych cukrów. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwhistaminowe, leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy (nasenne, uspakajające, przeciwdepresyjne). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie jest zalecane stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią.