Ventilastin Novolizer - Salbutamolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład salbutamol
Postać proszek do inhalacji
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli

Wskazania:

Objawowe leczenie schorzeń przebiegających z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych, np. astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) z wyraźną odwracalnością. Zapobieganie napadom astmy wywołanym przez wysiłek fizyczny lub alergeny.

Dawkowanie:

Wziewnie, ściśle według zaleceń lekarza. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zaburzenia smaku oraz podrażnienia jamy ustnej i gardła, jak również uczucie pieczenia języka, kaszel, drżenie placów lub rąk, zawroty głowy, nudności, pocenie się, niepokój oraz ból głowy. Rzadko: przyspieszona akcja serca, zaburzenia rytmu serca, dodatkowe skurcze mięśnia sercowego (skurcze dodatkowe), kołatanie serca, obniżenie lub podwyższenie ciśnienia krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych (rozszerzenia naczyń obwodowych), zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, zwiększenie stężenia insuliny, wolnych kwasów tłuszczowych, glicerolu i ciał ketonowych, nieprawidłowo zwiększona aktywność (nadmierna aktywność), szczególnie u dzieci w wieku do 12 lat, ból mięśni i skurcze mięśni, napady duszności podczas lub po inhalacji (paradoksalny skurcz oskrzeli). Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na salbutamol, laktozę i/lub na białko mleko lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, choroby serca, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, nieprawidłowe poszerzenie ściany naczynia (tętniak), nadczynność tarczycy, cukrzycę trudną do wyrównania, guza chromochłonnego (jedno ze schorzeń rdzenia nadnerczy), nietolerancję niektórych cukrów. Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersi. W ciąży stosować jedynie w przypadkach gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.